24. Ulusal Farmakoloji Kongresi Web Sitesi

13 Nisan 2017

24. Ulusal Farmakoloji Kongresi web sitesi yayına başlamıştır.

www.farmakoloji2017.org
İş ilanı (Harran Üniversitesi)

10 Nisan 2017

 Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ab.D. için 31 Mart 2017 tarihinde bir yardımcı doçent kadrosu ilan edilmiştir. 
Klinik Toksikoloji Kursu katılımcı listesi

03 Nisan 2017Kızılcahamam Transferi YENİ

20 Mart 2017

 Sayın üyelerimiz

 
Kayıt sırasında aldığımız transfer istekleri doğrultusunda Ankara - Kızılcahamam Patalya Otel transferi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir
 
22 Mart çarşamba
 
saat 13.00 de Esenboğa Havalimanından kalkış (misafirlerimiz 12.50 de iç hatlar çıkış kapısında toplanacaklar)
saat 14.00 de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünden kalkacaktır
 
Not: Güvenlik nedeniyle aracın bekleme yapması zor olacağı için kalkıştan 15 dak önce toplanmanızı rica ediyoruz 
 
Dönüş  24 mart 2017 cuma saat 13.00 olarak planlanmıştır. Toplantı sırasında tekrar bilgilendirme yapılacaktır.
 
Esenboğa için:
irtibat: Doç.Dr.S.Sırrı Bilge   0532 2931464
 
Ankara Eczacılık için
Prof.Dr. Tanju Özçelikay 0532 3463988
 
Keyifli bir toplantı dileğiyle26. Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Programı YENİ

12 Mart 2017

26. Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Programı yayınlanmıştır.

Program
26. Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Duyuru ve Katılım Formu YENİ

18 Şubat 2017

"Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri"nin yirmialtıncısı, 2016 yılında kaybettiğimiz üyelerimiz Prof. Dr. İsmet Dökmeci ve Prof. Dr. İclal Çakıcı anısına, 22-24 Mart 2017 tarihlerinde, Kızılcahamam, Ankara’da bulunan Patalya Thermal Resort Otel’de yapılacaktır.

Duyuru ve Katılım Formu
Klinik Toksikoloji Kurs Duyurusu GÜNCELLENDİ

16 Şubat 2017

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, Türk Farmakoloji Derneği Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyeleri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalına bağlı Klinik Toksikoloji Bilim Dalı işbirliğiyle 19-21 Nisan 2017 tarihlerinde Klinik Toksikoloji Kursu düzenlenecektir. 

Kurs duyurusu

Kurs programı
"R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü" Duyurusu YENİ

20 Ocak 2017

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da (2016 yılı için) aşağıda yazılı nitelikleri taşıyan bir üyesine “R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır. Bu ödül ülkemizde bağımsız, yüksek motivasyonlu bilim insanı yetişmesine katkı yapmak ve bilim ile sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu ödül için başvuru ve değerlendirme prosedürü ekteki dosyada özetlenmiştir. Başvuruda bulunmak ya da ödüle aday göstermek isteyenlerin 20 Şubat 2017 tarihine kadar dosyaları (CV+ destekleyici belgeleri) CD ortamında 10 kopya halinde Prof. Dr. Ersin Yarış’a ulaştırmaları gerekmektedir.

 

KazımTürker-Genç Farmakolog Ödülü_2016

KazımTürkerGenç Farmakolog Ödülü _ CV

 

 

26. Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri

05 Ocak 2017

26. Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri


TFD Prof. Dr. Alaeddin Akcasu Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programları'nın yirmialtıncısı 22-24 Mart 2017 tarihleri arasında, 2016 yılı içinde kaybettiğimiz üyelerimiz Prof. Dr. İsmet Dökmeci ve Prof. Dr. İclal Çakıcı adına Kızılcahamam Patalya otelde yapılacaktır. Konaklamayla ilgili ayrıntılar en kısa zamanda duyurulacaktır.


Bu toplantıda sunum yapmak isteyen, doktorasını/uzmanlık eğitimini tamamlamış olan üyelerimizin info@tfd.org.tr adresinden 15 Ocak 2017 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruları kabul edilenlerden (en çok beş kişi) belirlenmiş bir formata uygun biçimde hazırlanmış sunumları TFD Yönetim Kurulu tarafından ayrıca istenecektir. 
 24. Ulusal Farmakoloji Kongresi Duyurusu YENİ

02 Aralık 2016

 Türk Farmakoloji Derneği’nin saygıdeğer üyeleri,

24. Ulusal Farmakoloji Kongresi,

8. Klinik Farmakoloji Sempozyumu,

7. Klinik Toksikoloji Sempozyumu,

17-21 Ekim 2017 tarihleri arasında Türk Farmakoloji Derneği ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) işbirliğiyle Trabzon’da KTÜ/Osman Turan Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir. 

Ulusal Farmakoloji Kongresinin Başkanı olarak Prof. Dr. Ersin Yarış (KTÜ Tıp Fak.), Bilimsel Sekreterleri olarak Prof. Dr. Feride Sena Sezen (KTÜ Eczacılık Fakültesi) ve Doç. Dr. Mine Kadıoğlu Duman (KTÜ Tıp Fakültesi); Klinik Farmakoloji Sempozyumu’nun Bilimsel Sekreteri olarak Doç. Dr. Berna Terzioğlu Bebitoğlu (Medeniyet Üniversitesi Tıp Fak); Klinik Toksikoloji Sempozyumu’nun Bilimsel Sekreteri olarak Doç. Dr. Nil Hocaoğlu Aksay (Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fak.) Dernek Yönetim Kurulu tarafından görevlendirilmiştir.


Trabzon’da görüşmek dileğiyle bilgilerinize saygılarımızla sunarız.


Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
İş ilanı (Yeni Yüzyıl Üniversitesi) YENİ

09 Ekim 2016

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı için ilanla profesör aranmaktadır. İlgilenenlerin Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Alpman ile görüşmeleri  (533.3931111) gerekmektedir.

 
TFD Yönetim Kuruluİş ilanı (Maltepe Üniversitesi) YENİ

08 Eylül 2016

 Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalının Yrd. Doç. ilanına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

http://www.maltepe.edu.tr/tr/is-ilani-06-09-16

 

 

 
İş İlanı (Giresun Üniversitesi) YENİ

01 Eylül 2016

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı "Doçent" veya "Yardımcı Doçent" alımı düşünmektedir. İlgilenenler ;

 Doç.Dr. Selçuk Takır'a
 0541 448 58 68 numaralı telefondan ulaşabilirler.  İş İlanı (Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji AbD) YENİ

21 Ağustos 2016

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim elemanı ilanına çıkmayı planlamaktadır. İlgilenenlerin Ab.D. Başkanı Prof. Dr. Zehra Kurçer (zykurcer@yahoo.com)  ile bağlantı kurması beklenmektedir.

TFD Yönetim Kurulu
İş İlanı (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji AbD) YENİ

19 Ağustos 2016

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD'da istihdam edilmek üzere 17/08/2016 tarihinde yardımcı doçent ilanı verilmiştir. İlgilenenlerin 15 gün içinde başvuru da bulunması gerekmektedir. Dileyenler Prof.Dr.Yusuf Ergün ile 0532-5610423 numaralı telefondan irtibata geçebilir.
2. Bölgesel Uluslararası Adli Toksikologlar Derneği Toplantısı

07 Temmuz 2016

Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği tarafından 30 Ekim - 2 Kasım 2016 tarihlerinde WOW Topkapı Palace - Antalya’da düzenlenecek olan,“ 2. Bölgesel Uluslararası Adli Toksikologlar Derneği Toplantısı” (The International Association of Forensic Toxicologists - Uluslararası Adli Toksikolojistler Derneği) için www.tiaftturkey2016.org adresinden kayıt ve bildiri gönderimlerinizi yapabilirsiniz.
Başsağlığı

25 Haziran 2016

Bugün (24 Haziran 2016) dört sağlık çalışanı eczacı arkadaşımızı yine bir başka sağlık çalışanının şiddetine kurban verdik. Ailelerine. mesai arkadaşlarına, eczacılık camiasına başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.
İş ilanı (Mersin Üniv.Tıp Fakültesi Farmakoloji AbD)

09 Mayıs 2016

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana bilim dalında istihdam edilmek üzere farmakolojide ihtisas ya da doktora yapmış yardımcı doçent adayları aranmaktadır. İlgilenenlerin Prof.Dr. Kansu Büyükafşar ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.
"Klinik Farmakoloji” ve “Klinik Toksikoloji” çalışma grupları ile ilgili duyuru

27 Nisan 2016

Derneğimizin aktif halde çalışmakta olan “Klinik Farmakoloji” ve “Klinik Toksikoloji” çalışma gruplarının yürütme kurullarının görev sürelerinin dolması nedeniyle yeni yürütme kurullarının oluşturulması gerekmektedir. Bu grupların yürütme kurullarında görev almak isteyen üyelerimizin 7 Mayıs 2016 tarihine kadar bilgenbasgut@gmail.com adresine başvurmaları gerekmektedir.
Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp ve Akılcı İlaç Çalışma Grupları

27 Nisan 2016

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulunun 17.03.2016 tarihli toplantısında kurulmasına karar verilen “Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp” ve “Akılcı İlaç” çalışma gruplarının yürütme kurullarının belirlenebilmesi için bu gruplarda görev almak isteyen üyelerimizin 7 Mayıs 2016 tarihine kadar bilgenbasgut@gmail.com adresine başvurmaları gerekmektedir.

 
Şükrü Kaymakçalan Arşivi

01 Nisan 2016

Anabilim Dalımızın öğretim üyelerinden ve derneğimizin kurucu başkanı merhum Prof. Dr. ŞükrüKaymakçalan Hocamızın yayın listesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Tıbbi Farmakoloji ABD’nın internet sayfasında yayımlanmıştır. Listeye
http://farmakoloji.medicine.ankara.edu.tr/?page_id=199 linkinden
ulaşılabilir.
Listelenen yayınların ayrı baskıları Anabilim Dalımız Kitaplığında
kayıtlı olarak bulunmaktadır.
Hocamızın yayın listesinde, özellikle Türkçe yazmış olduğu makalelerde
olabilecek eksiklikleri tamamlayabilmek için Farmakoloji Topluluğunun
geri bildirimlerine gereksinme duymaktayız. Bu amaçla  Prof.Dr.Eyüp Sabri Akarsu ile iletişime geçebilirsiniz
Bu vesileyle Değerli Hocamızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

 
Kurs Duyurusu

01 Nisan 2016

 
7-8 Nisan 2016 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Prof.Dr.Arda Taşatargil koordinatörlüğünde, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu onaylı "İyi Klinik Uygulamaları ve Klinik Araştırmalar Hakkında Temel Eğitim" başlıklı kursumuzun 5.si düzenlenecektir. Kurs programı aşağıda sunulmuştur. Eğitim sonunda başarı belgesi almaya hak kazanan katılımcılar Etik Kurullarda görev alabileceklerdir. Kurs ücretsiz olup, katılmak isteyenler ardatas@akdeniz.edu.tr e-mail adresinden başvurularını yapabilir. Kursa talep yoğun olduğundan katılımcılar kursa başvuru sırasına göre kaydedileceklerdir.
Prof.Dr.Arda Taşatargil
Kurs koordinatörü
iletişim: ardatas@akdeniz.edu.tr

Kurs programı

 
XXV. Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri

09 Şubat 2016

 XXV. Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri konaklama formu ve mail order formu yayınlanmıştır

www.tfd.org.tr/Default.aspx
Türk Farmakoloji Derneği Görev Dağılımı

09 Şubat 2016

 

                  Türk Farmakoloji Derneği’nin 31. Seçimli Olağan Genel Kurulu 15 Ocak 2016 günü Ankara’da yapılmış ve seçim sonucunda aşağıdaki kurullar oluşmuştur. Kurullar kendi içlerinde gereken görev dağılımlarını yapmıştır. Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

 

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

info@tfd.org.tr

turkfarmakolojidernegi@gmail.com

 

                  Yönetim Kurulu:

                  Prof. Dr. Ersin Yarış (Başkan)

                  Prof. Dr. Kevser Erol (İkinci Başkan)

                  Doç. Dr. Bilgen Başgut (Genel Sekreter)

                  Doç. Dr. Elif Çadırcı (Sayman)

                  Prof. Dr. A. Tanju Özçelikay (Üye)

                  Prof. Dr. M. Zafer Gören (Üye)

                  Doç. Dr. S. Sırrı Bilge (Üye)

                  Denetleme Kurulu:

                  Prof. Dr. Mehmet Melli

                  Prof. Dr. Eyüp Sabri Akarsu

                  Prof. Dr. Hakan Gürdal

                  Yeterlilik Kurulu :

     Doç. Dr. Mine Kadıoğlu Duman

     Prof. Dr. Sibel Mine Gürün

     Prof. Dr. S. Hakan Orer 

     Doç. Dr. R. Tolga Aydos

Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu (TTB-UDEK) Temsilcileri:  

     Uzman Dr. Ali Boray Başçı

     Doç. Dr. Sırrı Bilge

 

 

 

 
Sempozyum duyurusu

09 Şubat 2016

 GATF Tıbbi Farmakoloji AD/Toksikoloji BD Bşk.lığı koordinatörlüğünde; madde kötüye kullanımı ve madde bağımlılığının özellikle analiz ve raporlama yönlerinin tartışılacağı, farklı disiplinlerden çok değerli konuşmacıların katılımları ile Gülhane Askeri Tıp akademisnde 25 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşecek olan "Analiz yöntemleri ve raporlama yönleriyle madde bağımlılığı ve madde kötüye kullanımı”sempozyumunun programına buradan ulaşabilirsiniz
Türk Farmakoloji Tarihi Yayınlandı

15 Ocak 2016

Türk Farmakoloji Derneği tarafından hazırlanan "Türk Farmakoloji Tarihi" kitabı basılmıştır.
Yazarlar: Prof. Dr. Mehmet Melli, Dr. Cağfer Güler, Prof. Dr. Yılmaz Kurt

Kitabın temini için Prof. Dr. Ersin Yarış ile bağlantıya geçebilirsiniz.
E-posta: ersinyaris@gmail.com

Kitap hakkında bilgilere buradan ulaşabillirsiniz.  
EPHAR2016 Bilgilendirme Toplantısı Duyurusu

09 Aralık 2015

Derneğimizin 26-30 Haziran 2016’da İstanbul’da düzenleyeceği EPHAR2016 Kongresi için, 15 Ocak 2016 Cuma günü saat 16:00’de Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir.
Kongre internet sitesi: www.ephar2016.org
2016 Yılında Yurtdışında Çalışma Yapacak Bir Araştırma Görevlisi Bursu

09 Aralık 2015

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, Merhum Hocamız Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp’in eşi Ecz. Türkan Kayaalp’in , yurt dışında çalışma yapmak üzere gidecek bir araştırma görevlisine verilmek üzere yaptığı şartlı bağışın, alınan başvurular arasında yapılan değerlendirmede ilan edilen koşullara uyan Ecz. Gülsev Özen’e verilmesine karar vermiştir. Üyemizi kutlar, çalışmalarında başarılar dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

 
Konferans Duyurusu

09 Aralık 2015

Aston Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asif Ahmed,  21 Aralık 2015 Pazartesi günü saat 10.00-12.00 arasında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakülte'sinde  “Enigma of preeclampsia resolved: Statin as potential therapy” başlıklı bir konferans verecektir.
Toplantıya farmakologların, temel bilim araştırmacılarının ve klinisyenlerin katılımın hedeflenmektedir.

Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

 
R. Kazım Türker 2015 yılı Genç Farmakolog Teşvik Ödülü Duyurusu

09 Aralık 2015

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, yılda bir kez formda yazılı niteliklerdeki bir üyesine “R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır. Bu ödül ülkemizde bağımsız, yüksek motivasyonlu bilim insanı yetişmesine katkı yapmak ve bilim ile sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla verilmektedir. Ödülde 31.12.2015 tarihine kadar yayınlanmış çalışmalar dikkate alınacaktır. Tüm Türk Farmakoloji Derneği üyeleri bu ödül için aday gösterebilirler, koşulları uyanlar kendileri de aday olarak başvurabilirler. Başvurular 12 Şubat 2016 Cuma gününe kadar kabul edilecektir.
Daha fazla bilgiye ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

 
Pharmacogenomics İstanbul Duyurusu

21 Kasım 2015

27-28 Kasım tarihlerinde, İstanbul'da "1st Pharmacogenomics İstanbul Summit: Increasing the Safety and Effectiveness of Personalized Therapy for Metabolic Disorders" düzenlenecektir.

Toplantı internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz
2016 Yılında Yurtdışında Çalışma Yapacak Bir Araştırma Görevlisi için Burs

27 Ekim 2015

Merhum Hocamız Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp’in eşi Ecz. Türkan Kayaalp, yurt dışında çalışma yapmak üzere gidecek bir araştırma görevlisine verilmek üzere derneğimize şartlı bağışta bulunmuştur. Bu kapsamda 2016 yılı içinde yurt dışında araştırma yapmak üzere gidecek derneğimize 27.10.2015 itibariyle üye olan bir araştırma görevlisine bürüt 5000 TL verilecektir.
Farmakoloji doktorasını veya tıpta uzmanlığını tamamlamış olan üyelerimiz halen Türkiye’de bir üniversitede çalışıyorlarsa, henüz doçent olmamış ve yardımcı doçent kadrosuna atanmamışlarsa başvurabilirler.
Farmakolojide doktora / tıpta uzmanlık öğrencileri de burs için başvurabilirler. Doktora öğrencileri için üniversitede kadrolu çalışmak şartı yoktur.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeleriyle aynı departmanlarda çalışanlar ve onların eski öğrencileri bu bursa başvuramazlar.

Başvurular 1 Aralık 2015 tarihine kadar info@tfd.org.tr adresine yapılacaktır. Aşağıdaki evrakların PDF formatında gönderilmesi gerekmektedir.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim kurulu

 

Başvuru evrakları

1. Özgeçmiş ve yayın listesi.

2. Gidilecek yere ait akseptans, yurt dışındaki çalışma konusu.

3. En az iki farmakoloji öğretim üyesinden referans mektubu.

4. Başvuru sahibi tarafından kaleme alınmış, bu çalışmaya gitmesinin amacını, bunun kendisine neler katacağını ve bu bursun niçin kendisine verilmesi gerektiğini özetleyen bir motivasyon mektubu.
Adli Toksikoloji Kursu Duyurusu

27 Ekim 2015

25-27 Kasım 2015 tarihlerinde, Adana Riva Otelde ''Adli Toksikoloji Kursu (Advances in Forensic Toxicology)'' düzenlenecektir. Kurs dili İngilizce’dir. Kursa kayıt yaptırmak isteyenlerin nebiled@hotmail.com adresine e-posta atmaları gerekmektedir. Kursa bildiri ile katılmak isteyenler de aynı e-posta adresine bildiri özetlerini gönderebilirler. Kurs ücretleri için konaklamalı ve konaklamasız olmak üzere iki farklı kayıt ücreti bulunmaktadır. Kayıt yaptırmak isteyenler aşağıdaki hesap numarasına ücretlerini yatırabilirler. Kursa sınırlı sayıda kursiyer alınacaktır. Kursiyerlere kurs sonunda sertifika verilecektir.

Kurs programına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kurs ücretleri

Konaklamalı: Kurs kayıt, üç gece konaklama (iki kişi ortak oda), üç öğlen yemeği, altı kahve molası, bir gala yemeği karşılığı her şey dahil kişi başı 900 TL.

Konaklamasız: Kurs kayıt, üç öğlen yemeği, altı kahve molası, bir gala yemeği karşılığı kişi başı 400 TL.

 

İletişim

Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Adli Tıp AbD, Balcalı-ADANA

E-posta: nebiled@hotmail.com

 

Hesap numarası:

Nebile Dağlıoğlu

İş Bankası Çukurova Üniversitesi Şubesi Adana

IBAN:TR03 0006 4000 0016 0100 8482 82

 
Klinik Araştırmalar ve Etik Kurullara Başvuru İlkeleri Kursu Duyurusu

27 Ekim 2015

19-20 Kasım 2015 tarihlerinde, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Tıp Fakültesinde, Dumlupınar Üniversitesi, TUCRIN ve Katip Çelebi Üniversitesi İşbirliğiyle “Klinik Araştırmalar ve Etik Kurullara Başvuru İlkeleri Kursu” düzenlenecektir. Son başvuru tarihi 5 Kasım 2015 mesai bitimidir.
Kurs tanıtım sayfası ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

İletişim: Yrd. Doç. Dr. Filiz Özyiğit

e-posta: filiz.ozyigit@dpu.edu.tr

Toplantı programına buradan ulaşabilirsiniz.
İş İlanı

17 Eylül 2015

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent pozisyonu açılacaktır. Adayın tıp fakültesi mezunu olması, tıbbi farmakoloji alanında yurtiçi veya yurtdışında tıpta uzmanlık veya doktora yapmış olması ve çok iyi derecede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Tıp fakültesi öğrencilerine İngilizce farmakoloji dersi vermek ve bilimsel araştırmalarını devam ettirmek öncelikli görev tanımlarıdır. Moleküler farmakoloji alanında herhangi bir konuda doktora yapmış olmak öncelik nedenidir.

İlgilenen adaylar Prof. Dr. Nedret Altıok ile nedret.altiok@kemerburgaz.edu.tr  mail adresine CV göndererek 30.09.2015 tarihine kadar iletişime geçebilirler.

 
Vefat Haberi

17 Eylül 2015

Gazi Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu’nun kayınvalidesi Muazzez Balkaya vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 18.09.2015 Cuma günü Kocatepe Camii’nden öğle namazını müteakiben Cebeci Asri Mezarlığı’nda defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
TFD XXIII. Ulusal Farmakoloji Kongresi Kitapçığı Yayınlandı

14 Eylül 2015

TFD XIII. Ulusal Kongresi kitapçığı internet sitemizde yayınlanmıştır.
Kitapçığa bu sayfadan ulaşabilirsiniz. 
TFD XXIII. Ulusal Farmakoloji Kongresi Son Programı Yayınlandı

02 Eylül 2015

TFD XXIII. Ulusal Farmakoloji Kongresi bilimsel ve sosyal programının son versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
TFD XXIII. Ulusal Farmakoloji Kongresi Sosyal Programı Yayınlandı

02 Eylül 2015

Kongre Açılışı
Kongre açılışı 7 Eylül 2015 Pazartesi günü Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müze’sinde (
http://www.erimtanmuseum.org) gerçekleştirilecektir. Resmi açılış saat 17:00’de başlayacaktır. Ancak saat 16:00’dan itibaren müzeyi gezebilirsiniz. Açılış kokteyli için ek ücret ödenmeyecektir.
Adres: Kale Mahallesi, Gözcü Sokak No:10, 06240, Altındağ, Ankara

Gala Yemeği
Kongre gala yemeği 9 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 19:30’da Türkiye Barolar Birliği, Litai Konukevi’nde yapılacaktır. Gala yemeği ücreti 75 TL’dir. Bu ücrete limitsiz yerli içki dahildir. Biletler ücreti karşılığında kongre kayıt masasından temin edebilirsiniz.
Adres: Türkiye Barolar Birliği, Litai Konukevi (
http://www.litaihotel.com) İlhami Soysal Sk. No:3 06520, Balgat, Ankara.
Yüzüncü Yıl Ü. Tıp F. Farmakoloji ve Biyofizik Anabilim Dallarının Uluslararası Patenti

05 Ağustos 2015

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya ÖZDEMİR’in Başkanlığında ve çalışma arkadaşları  Doç. Dr. Zafer Akan ile Doç. Dr. Gökhan Oto ile birlikte yaklaşık 5 yıl önce Ulusal Bor Enstitüsünden destek alınarak başlanan  “Boron Nötron Yakalama Terapisinde kullanılmak üzere Yeni Bor Taşıyıcılar 10B-DG ve 18 B-FDG sentezi” konulu çalışmanın  incelemeli patent başvurusu onaylanmış ve Sentezlenen 10B-DG ve 10BFDG moleküllerinin Ulusal Bor Araştırmaları Enstitüsü ve  çalışmanın yürütücülüğünü üstlenen Zafer AKAN adına, uluslararası patentlenmesi, Avusturya Patent ofisi tarafından tamamlanmıştır.

Boron Nötron yakalama terapisi (BNCT) kısaca, Bor elementinin Tümör dokuya hedeflenmesi ve Dokunun Nötron ile ışınlanmasıyla Bor Atomunun (10B) Tümör Doku içerisinde Helyum (4He) ve Lityuma (7Li) parçalanması ve spesifik olarak sağlıklı dokular zarar görmeden, tümör dokunun yok edilmesi metodudur. Finlandiya ve Japonya’da Klinik denemeler sonucunda özellikle Beyin tümör hastaları için umut vadeden sonuçlar alınan bu metot geliştirilme aşamasındadır. 
2015 Yılı TÜBİTAK Ödülleri Açıklandı

05 Ağustos 2015

2015 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülüne ilişkin değerlendirme çalışmaları sonuçlandı.
İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan PARLAKPINAR’a, “Kalp, böbrek ve damar sistemi patolojilerinde iskemi-reperfüzyon ve serbest radikal hasarı ve antioksidan tedaviler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Sağlık Bilimleri alanında Teşvik Ödülü verilmiştir.
Hocamızı kutlar, çalışmalarında başarılar dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

Detaylar için: http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/2015-yili-tubitak-odulleri-aciklandi

  
Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu Çalıştay Duyurusu

29 Temmuz 2015

 KFÇG’nun Değerli Üyeleri,

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu (TFD-KFÇG-YK) olarak aşağıda sizlere “Tıp Fakültelerinde Klinik Farmakoloji Lisansüstü Eğitiminin Mevcut Durumu ve Görüşler” isimli bir anket sunulmuştur. Bu anket Türkiye’deki Tıp Fakültelerinde “Klinik Farmakoloji Yüksek Lisans ve/veya Doktora” eğitimindeki mevcut durumu ortaya koymayı ve meslektaşlarımızın bu konuda görüş ve önerilerini almayı planlamaktadır. Anket sonuçları 7-10 Eylül 2015’de Ankara’da yapılacak olan XXIII. Ulusal Kongremizde, 10 Eylül 2015 tarihinde KFÇG olarak yapacağımız sempozyumda sunulacaktır. Bu nedenle ankete katılımınız farmakoloji eğitimi açısından büyük önem taşımaktadır.
Ankete ulaşmak ve formu göndermek için: https://docs.google.com/forms/d/194c2rPfXzxN5bLHEQT-V8Obf643UlIi5iBFw74kGbX4/viewform?usp=send_form

 

10 Eylül 2015 tarihinde yapacağımız sempozyumun öğleden sonraki bölümünde ise bir çalıştay düzenlenecektir. Bu çalıştayda sizlerin görüş ve katkıları ile “Klinik Farmakoloji Yüksek Lisans ve Klinik Farmakoloji Doktora Programı için Başvuru Önkoşulları, Eğitim Hedefleri ve Eğitici Profili” ile ilgili taslak bir programın oluşturulması hedeflenmektedir. Bu çalıştaya katılmanız ve önerilerin oluşturulmasına katkıda bulunmanızı dilemekteyiz.
Eğer kongremizin son gününde yapılacak bu çalıştaya katılmak ve katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki linkten kaydınızı yaptırınız:
https://docs.google.com/forms/d/1Qh-fb9ByGVIvGh8iTzDBb2B-IE7eatfISQVSZr_tC0k/viewform?usp=send_form

 

  

Ankete ve konu ile ilgili çalıştaya katılımınız Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu ve camiamız için son derece önemli ve değerli olacaktır.

 

Saygılarımızla

Prof. Dr. Canan Uluoğlu

TFD-KFÇK-YK Başkanı

 

 
29 Mayıs 2015, Eğitim Toplantısı Programı ve Başvuru Formu

14 Mayıs 2015

Türk Farmakoloji Derneğinin XXII. Eğitim Toplantısı, 29 Mayıs 2015 Cuma günü Adana'da, Doğu Akdeniz Farmakoloji Topluluğu (DAFT) işbirliğiyle, Çukurova Üniversitesi Akif Kansu Toplantı Salonu, Balcalı, Adana'da, İnflamasyon ve Ağrı" başlığıyla yapılacaktır. Toplantının bilimsel sekreterliği için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Olcay Ergürhan Kıroğlu görevlendirilmiştir.

Aşağıda bağlantısı verilen formu doldurup 22 Mayıs 2015 Cuma günü mesai saati bitimine kadar tfdegitim@gmail.com  adresine gönderenler için sempozyum ücretsizdir.

Toplantı kayıt formuna, programına ve sosyal programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Toplantı salonunun konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Türk Farmakoloji Derneği Eğitim Toplantıları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 
Ankara Biyoteknoloji Günleri

13 Mayıs 2015

20-21 Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara’da, Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü evsahipliğinde "XI. Biyoteknoloji Günleri” düzenlenecektir. Katılım ücretsizdir.

 

Detaylı bilgi için: http://biotechnologydays.ankara.edu.tr/
Prof. Dr. Füsun Yarış'ın Vefatı

27 Nisan 2015

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış’ın kız kardeşi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Yarış bugün (27 Nisan 2015, Pazartesi) vefat etmiştir.

Merhume için yarın (28 Nisan 2015, Salı) saat 09:30'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde anma töreni düzenlenecektir. Cenaze aynı gün Gerze’de öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Gerze’de toprağa verilecektir.

Merhumeye Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
Prof. Dr. Suna Duru'nun Vefat Haberi

16 Nisan 2015

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi kurucu hocalarından ve Merhum Hocamız Prof. S. Oğuz Kayaalp’in ilk asistanı Prof. Dr. Suna Duru 16 Nisan 2015 tarihinde vefat etmiştir.

Hocamız için 20 Nisan 2015 Pazartesi günü saat 09:30'da Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde ve saat 10:00'da M Salonu'nda anma töreni düzenlenecektir. Cenaze aynı gün Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecektir.

Merhumeye Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu


Prof. Dr. Suna Duru’nun merhum Hocalarımız Prof. Dr. Alaeddin Akcasu ve Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp için yazmış olduğu anılar yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Prof. Dr. Suna Duru ile Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Sezik’in yapmış olduğu ve Eczacı Eylül 2006 sayısında yayınlanmış olan söyleşi metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
Olağanüstü Genel Kurul Kararı

07 Nisan 2015

Derneğimizin Olağanüstü Genel Toplantısı 03 Nisan 2015 Cuma günü saat 17.00’de Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Genel Kurul, Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu’nun Avrupa Klinik Farmakoloji Dernekleri Federasyonu’na (European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics, EACPT) üye olmasını oybirliğiyle kabul etti.
VII. Yaz Okulu Başvuru Sonuçları

07 Nisan 2015

Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. M. Oğuz Güç Yaz Okulu'nun VII.'si 22-27 Haziran 2015 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecektir. Yaz okulu başvuruları arasından kursa davet edilenler aşağıdadır.

Adı Soyadı

Kurumu

Kabul Edilme Gerekçesi

1. Yrd. Doç Dr. F. Yasemin Özatik

Ahi Evran Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

Departmanda tek başına çalışan yardımcı doçent

2. Uzm. Ecz. İnci Kazkayası

Hacettepe Üniv. Eczacılık F. Farmakoloji AbD

2011 girişli doktora öğrencisi

3. Ecz. Gökçen Telli

Hacettepe Üniv. Eczacılık F. Farmakoloji AbD

2011 girişli doktora öğrencisi

4. Ecz. Elif Çınar

Hacettepe Üniv. Eczacılık F. Farmakoloji AbD

2012 girişli doktora öğrencisi

5. Ar. Gör. Çiğdem Çengelli Ünel

Eskişehir Osmangazi Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

2013 girişli doktora öğrencisi

6. Uzm. Ecz. Onural Özhan

İnönü Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

2014 girişli doktora/uzmanlık  öğrencileri arasından kurayla

7. Dr. Mustafa Kısa

Mevlana Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

2014 girişli doktora/uzmanlık  öğrencileri arasından kurayla

 

TFD Yaz Okulları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 
Vefat Haberi

01 Nisan 2015

Karadeniz Teknik üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Farmakoloji AbD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sena Sezen'in annesi Hayat Sezen, 27 Mart 2015 Cumartesi günü vefat etmiştir. Merhumeye Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
International Conference on Natural Products for Cancer Prevention and Therapy

01 Nisan 2015

Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Larkin Health Sciences Institute işbirliğiyle, 31 Ağustos – 2 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da “International Conference on Natural Products for Cancer Prevention and Therapy” kongresi düzenlenecektir.

Kongrenin organizasyon komitesi başkanlığını Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi  Doç. Dr. Mükerrem Betül Aycan üstlenmiştir.

Kongre internet sitesi:  http://www.npcpt2015.org/

 
Farmakoloji Kitabı Tanıtımı

01 Nisan 2015

Hemşirelik, Fizyoterapi ve Sağlık Ön Lisans Bölümleri için Farmakoloji

Yazar: Yrd. Doç. Dr. Ayşe Gürel

Turgut Özal Üniversitesi Yayınları

Kitap hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kitabın temini ve irtibat için: agurel@turgutozal.edu.tr 

 
Prof. Dr. Tayfun BERKAN Toplantısı Kitapçığı Yayınlandı.

18 Mart 2015

TFD Prof. Dr. Alaeddin Akcasu Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programı, Prof. Dr. Tayfun BERKAN Toplantısı, 5-7 Mart 2015, Erciyes, Kayseri kitapçığı yayınlandı.

Kitapçığa ve bugüne kadar yapılmış tüm kuşaklararası toplantıları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
TFD Bülteni Sayı 127, Ocak-Mart 2105 Yayınlandı

16 Mart 2015

Türk Farmakoloji Derneği Bülteni 2012 sayılarından itibaren elektronik bülten formatında yayımlanmaktadır.

Bültenin bugüne kadar yayınlanmış tüm sayılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Prof. Dr. M. Oğuz Güç Yaz Okulu Başvuru Formu Yayınlandı

16 Mart 2015

Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. M. Oğuz Güç Yaz Okulu'nun VII.'si 22-27 Haziran 2015 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecektir. Yaz okulu başvuruları, 2 Nisan 2015 Perşembe gününe kadar kabul edilecektir.
Başvuru formuna ve detaylı bilgilere 
buradan ulaşabilirsiniz.
29.05.2015, Adana Eğitim Toplantısı Programı Yayınlandı

16 Mart 2015

Türk Farmakoloji Derneğinin XXII. Eğitim Toplantısı, 29 Mayıs 2015 Cuma günü Adana'da, Doğu Akdeniz Farmakoloji Topluluğu (DAFT) işbirliğiyle "İnflamasyon ve Ağrı" başlığıyla yapılacaktır.

Toplantı programına buradan ulaşabilirsiniz.
Konferans Duyurusu (05.03.2015)

04 Mart 2015

Zebrafish Models of Complex Brain Disorders
Prof. Allan V Kalueff PhD

Distinguished Chair Professor of Neuroscience and Pharmacology, Guangdong Ocean University, China;

Director, Zenerei Research Center, New Orleans, USA

Yer: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Hikmet Koyuncuoğlu Dershanesi

Tarih: 5 Mart 2015

Saat: 10:30-11:30
23. Ulusal Farmakoloji Kongresi İnternet Sitesi

01 Mart 2015

7-10 Eylül 2015 tarihlerinde, Hacettepe Üniversitesi, Kültür Merkezi, ankara'da düzenlenecek olan Türk Farmakoloji Derneği, 23. Ulusal Farmakoloji Kongresi'nin internet sitesi yayındadır.

Kongre internet sitesi: www.tfd.org.tr/kongre; www.farmakoloji2015.org 
Klinik Toksikoloji Kursu Duyurusu

05 Şubat 2015

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu, 6-8 Nisan 2015 tarihlerinde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Klinik Toksikoloji Kursu düzenleyecektir.

İletişim: Öğr. Gör. Dr. Semra YİĞİTASLAN
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı
Tel: 0222 2392979/4565
e-posta: scelebi@ogu.edu.tr

Kurs programına buradan ulaşabilirsiniz.
Olağanüstü Genel Kurul Duyurusu

05 Şubat 2015

Derneğimizin Olağanüstü Genel Toplantısı 27 Mart 2015 Cuma günü saat 17.00’de, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 03 Nisan 2015 Cuma günü saat 17.00’de Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda aşağıdaki gündemle yapılacaktır.

Gündem:
1. Açılış ve Saygı Duruşu
2. Kongre Divan Seçimi ve Yetkilendirme
3. Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu’nun Avrupa Klinik Farmakoloji Dernekleri Federasyonu’na (European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics, EACPT) üye olması hakkında görüşme yapılması ve oylanması
4. Dilekler
5. Genel Kurul Toplantı Tutanağı’nın imzalanması için Kongre Divanı’na yetki verilmesi
6. Kapanış

 

 
R. Kazım Türker 2014 yılı Genç Farmakolog Teşvik Ödülü Duyurusu

05 Şubat 2015

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, her yıl bir üyesine “R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır. Bu ödül ülkemizde bağımsız, yüksek motivasyonlu bilim insanı yetişmesine katkı yapmak ve bilim ile sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla verilmektedir. Başvurular 24 Şubat 2015 tarihine kadar kabul edilecektir.

Ödül duyurusu ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Konuşmacıları İlan Edildi

27 Ocak 2015

Türk Farmakoloji Derneği, Prof. Dr. Alaeddin Akcasu Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programı Prof. Dr. Tayfun Berkan Toplantısı, 5-7 Mart 2015, Erciyes, Kayseri Konuşmacıları

 

TRPC1 iyon kanalının vasküler düz kas hücrelerindeki işlevi
Yasemin ERAÇ, Ege Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi

 

Epilepsili hastalarda lamotrijin tedavisi ile genetik polimorfizm ilişkisi
Medine GÜLÇEBI İDRIZ OĞLU, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi

 

Deneysel inflamatuar ağrı modelinde sistemik ve lokal adipöz kökenli mezenkimal kök hücre uygulamasının anti-inflamatuar ve anti-nosiseptif etkileri
A. Hakan KURT, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi

 

Hidrojen sülfür ve retinal arter üzerine etkisi
Selçuk TAKIR, Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi


Önemli Tarihler

Konuşmacılar için son başvuru tarihi:

22.01.2015

Konuşmacıların metinlerini göndermeleri için son tarih:

13.02.2015

Erken kayıt için ve iptal için son başvuru tarihi:

16.02.2015

Rezervasyon iptalleri için son başvuru tarihi:

16.02.2015

 


Detaylı bilgi ve başvuru için burayı tıklayın

 
Laboratuvardan Kliniğe Hücresel Tedavi Sempozyumu

22 Ocak 2015

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AbD ve Kök Hücre ve Hücresel Tedavi Derneği tarafından, 27 Şubat 2015 Cuma günü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda, “Laboratuvardan Kliniğe Hücresel Tedavi” sempozyumu düzenlenecektir.

Sempozyum duyurusu ve programına buradan ulaşabilirsiniz.
Vefat Haberi

22 Ocak 2015

Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halis Süleyman'ın babası vefat etmiştir. Cenazesi 19 Ocak 2105 Pazartesi günü Bursa'da defnedilmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
İş İlanı

12 Ocak 2015
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı’na öğretim üyesi alınması düşünülmektedir.
 
Adaylarda aranılan özellikler:
1. Tıp Fakültesi mezunu olmak
2. Farmakoloji alanında tıpta uzmanlık ya da doktora derecesine sahip olmak.
İlgilenen adayların Prof. Dr. Yusuf Ergün ile irtibata geçmeleri rica olunur.
 
İletişim bilgileri: Prof. Dr. Yusuf Ergün. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji AbD Başkanı, Kahramanmaraş
Tel: 0 344 280 3357XXII. Eğitim Toplantısı Duyurusu

22 Aralık 2014

Türk Farmakoloji Derneğinin XXII. Eğitim Toplantısı, 29 Mayıs 2015 Cuma günü Adana'da, Doğu Akdeniz Farmakoloji Topluluğu (DAFT) işbirliğiyle "İnflamasyon ve Ağrı" başlığıyla yapılacaktır. Toplantının bilimsel sekreterliği için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Olcay Ergürhan Kıroğlu görevlendirilmiştir.

Toplantı hakkında detaylı bilgiler yakında açıklanacaktır.

TFD Eğitim toplantıları hakkında detaylı bilgilere www.tfd.org.tr/egitim adresinden ulaşabilirsiniz.

 
VII. Yaz Okulu Duyurusu

22 Aralık 2014

Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu'nun VII.'si 22-27 Haziran 2015 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecektir.

TFD Yaz Okulları hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Duyurusu

22 Aralık 2014

Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. Alaeddin Akcasu Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programlarının yirmi dördüncüsü 5-7 Mart 2015 tarihlerinde, 14 Ekim 2014 tarihinde kaybettiğimiz Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Berkan anısına düzenlenecektir.

Konaklama rezervasyonları aşağıda linki verilen internet sitesi aracılığıyla yapılacaktır.

Toplantının duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Konaklama rezervasyonunuzu buradan yapabilirsiniz.

Önemli Tarihler

Konuşmacılar için son başvuru tarihi:

22 Ocak 2015

Konuşmacıların metinlerini göndermeleri için son tarih:

13 Şubat 2015

Erken kayıt için ve iptal için son başvuru tarihi:

16 Şubat 2015

Rezervasyon iptalleri için son başvuru tarihi:

16 Şubat 2015

 

Kuşaklararası toplantılarımız hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


 
Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi

20 Kasım 2014

Kongre Başkanlığını, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel’in yaptığı, “İlaç ve Eczacılıkta Küresel Bilgi Paylaşımı” konu başlıklı “Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi” ve “Öğrenci Çalıştayı” 28-30 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ nde yapılacaktır.

Kongreye katılım ücretsizdir.

Kongre web sayfası: http://ivekkongre.com.
13-14 Kasım 2014, KFÇG Toplantısı Son Program

09 Kasım 2014

Türk Farmakoloji Derneği, Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu 13-14 Kasım 2014 tarihlerinde Bera Ankara Otel’de “Klinik Araştırmalar ve Klinik Araştırma Başvuru Dosyalarının Etik Kurullarca Değerlendirilmesi “Güncel Mevzuat Işığında” başlıklı ve sertifikalı bir eğitim toplantısı düzenleyecektir.

Eğitim programının son şekline buradan ulaşabilirsiniz.

Yoğun talep nedeniyle başvuru kontenjanı dolmuştur ve bu toplantıya yeni kayıt alınmamaktadır.

Kesin kayıt listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bera Ankara Otel Adres: Ziya Gökalp Bulvarı No 58, Kızılay, Ankara

http://www.bera.com.tr/ankara/ana.php  
Prof. Dr. Tayfun Berkan'ın Vefatı

15 Ekim 2014

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde 1994-2000 tarihleri arasında iki dönem Dekan olarak görev yapmış olan, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Berkan, dün (14 Ekim 2014) vefat etmiştir.

Cenazesi yarın (16 Ekim 2014 Perşembe) Alsancak Hocazade Camii’nden öğle namazını takiben kaldırılacaktır.

Rahmetlinin tüm ailesine, yakınlarına ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’na başsağlığı dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

 

 

Not: Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde bugün (15 Ekim 2014 Çarşamba) Konferans Salonu’nda 12.00’de Anma Toplantısı düzenlenecektir.
İstanbul Kuzey Klinikleri Dergisi

30 Eylül 2014

Editörleri arasında Uzm. Dr. Berna Terzioğlu’nun da yer aldığı, İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği'nin desteğiyle İstanbul Kuzey Klinikleri Dergisi (Northern Clinics of Istanbul) yayın hayatına başlamıştır. Türkçe ve İngilizce deneysel ve klinik orijinal bilimsel makaleler, derlemeler, olgu sunumları, editöre mektupların yayınlanması hedeflenmekte olup yayınlanan ilk sayıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kuzeyklinikleri.com/jvi.aspx?pdir=nci&plng=tur&volume=1&issue=1

 
Prof. Dr. Alaeddin Akcasu ve Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp Özel Sayısı

30 Eylül 2014

Türk Farmakoloji Derneği Elektronik Bülteni, Prof. Dr. Alaeddin Akcasu ve Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp Özel Sayısı, merhum hocamız Prof. Dr. Alaeddin Akcasu’nun birinci ölüm yıldönümü olan 30 Eylül 2014 tarihinde yayımlanmıştır.

Bülten özel sayısına buradan ulaşabilirsiniz.
Klinik Araştırmalar ve Klinik Araştırma Başvuru Dosyalarının Etik Kurullarca Değerlendirilmesi Kursu

15 Eylül 2014

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu tarafından, 13-14 Kasım 2014 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beşevler, Ankara’da “Klinik Araştırmalar ve Klinik Araştırma Başvuru Dosyalarının Etik Kurullarca Değerlendirilmesi-Güncel Mevzuat Işığında” başlığında, sertifikalı ve Sağlık Bakanlığı’ndan konuşmacıların da katıldığı bir eğitim toplantısı düzenlenecektir. Eğitimin uygulama ağırlıklı olmasına ve tüm taraflarla karşılıklı etkileşim içermesine özen gösterilmiş olup katılımcı sayısı sınırlı tutulmuştur.

Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
TFD Toplantı Desteği

15 Eylül 2014

Derneğimiz, başka disiplinlerle veya başka departmanlarla ortak bilimsel toplantı düzenlemek isteyen farmakoloji departmanlarımıza, 2015 yılı için TFD bütçesinden toplantı başına 1000 TL’ye kadar en çok 5 toplantıya destek sağlama kararı almıştır. Başvurular 1 Aralık 2014 tarihine kadar info@tfd.org.tr adresine yapılacaktır.

 

Başvuru formu bu sayfada yayımlanacaktır.
Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına Atanma

15 Eylül 2014

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’na (ÜAK) atanmıştır. Hocamızı kutlar, akademik camiaya hayırlı olmasını dileriz.
“Ion channels and Calcium Signaling” Çalıştayı

13 Ağustos 2014
Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakoloji Anabilim Dalı tarafından, 15-16 Eylül 2014 tarihlerinde İzmir’de “Ion channels and Calcium Signaling” çalıştayı düzenlenecektir. Çalıştaya son başvuru tarihi 22 Ağustos 2014'dür. Katılım ücreti öğretim üyeleri için 100 TL, lisansüstü öğrenciler ve doktora sonrası araştırmacılar için 75 TL'dir. Sayfanın güncellendiği tarihi itibariyle çalıştay kapsamında kurslara katılım için 8 boş kontenjan bulunmaktadır.

Çalıştay programına buradan ulaşabilirsiniz.

Çalıştay internet sitesi: www.ionchannelsworkshop.ege.edu.tr
 İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü

08 Ağustos 2014

Prof. Dr. Bahar Tunçtan ve Doç. Dr. C. Kemal Buharalıoğlu’nun da yer aldığı, İlaç ve Eczacılık Terimleri Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü”, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanmıştır.

Bilgi için: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=93
Doç. Dr. Mehmet Cansev’e TÜBİTAK Teşvik Ödülü Verilmesi

08 Ağustos 2014

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Cansev’e, “Sinir Bilimleri alanında Alzheimer hastalığının tedavisinde “Tıbbi Beslenme (Medical Nutrition)” kavramının yerleştirilmesi konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle, Sağlık Bilimleri Alanında 2014 TUBİTAK Teşvik Ödülü verilmiştir.

Hocamızı kutlar, çalışmalarında başarılar dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

Detaylı bilgi için: http://oduller.tubitak.gov.tr/

 

 
Elsevier ile Anlaşma

23 Temmuz 2014

Elsevier firmasıyla EPHAR arasında yapılan anlaşma sonucunda European Journal of Pharmacology, EPHAR’ın resmi dergisi olmuştur.

Bu anlaşma uyarınca EPHAR2016 İstanbul kongresinin bildiri özetleri European Journal of Pharmacology ekinde yayınlanacaktır.

 
Pharmacology Matters Dergisi'nde Yayınlanan Yazımız

23 Temmuz 2014

British Pharmacological Society’nin çıkartmış olduğu Pharmacology Matters dergisinde, “Pharmacology in Turkey: Impact of the Turkish Pharmacological Society” başlıklı yazımız çıkmıştır.

PDF versiyonu: http://bit.ly/PMJuly2014

Flip book versiyonu: http://bit.ly/July2014PM
30 Mayıs 2014 Eğitim Toplantısı Programı ve Kayıt Formu

16 Mayıs 2014

Türk Farmakoloji Derneği’nin XXI. Eğitim Toplantısı “Farmakolojide Yeni Hedefler: Tanı ve Tedavide mikro RNA'ların Potansiyel Değeri ve Araştırma Yöntemleri” başlığıyla, 30 Mayıs 2014 Cuma günü, İzmir'de Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji AbD ile işbirliğiyle yapılacaktır. Sosyal programa katılabilmek ve indirimli fiyatlardan yararlanabilmek için aşağıdaki formun 26 Mayıs 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar gönderilmesi zorunludur.

Sempozyum programı ve kayıt formuna buradan ulaşabilirsiniz.

TFD Eğitim Toplantıları hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz
Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu'na Kabul Edilenlerin Açıklanması

30 Nisan 2014

Türk Farmakoloji Derneği VI. Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu, 23-28 Haziran 2014 tarihlerinde Ankara'da yapılacaktır.

TFD Yönetim Kurulu başvurular arasından, aşağıdaki listede yer alan üyelerimizi kursa davet etmeye karar vermiştir:

Kursa kabul edilenler:

1. Ecz. Ezgi Akdeniz

Bülent Ecevit Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

2. Dr. F. Nihan Cankara

Süleyman Demirel Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

3. Dr. Hasan Güzel

Ondokuz Mayıs Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

4. Dr. Mehmet Kara

Erciyes Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

5. Öğr.Gör. Sema Ketenci

Marmara Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

6. Uzm. Dr. Ş. Sırma Yıldırım

Kırıkkale Üniv. Tıp F. Farmakoloji AbD

7. Ecz. Yeşim Kaya

Hacettepe Üniv. Eczacılık F. Farmakoloji AbD

 

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
Sporda Ergojenik Yardım ve Doping Paneli

22 Nisan 2014

02 Mayıs 2014 Cuma Saat: 09:30’de, Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi, Prof. Tbp. Tümgeneral Fahrettin Alparslan Amfisi, Etlik – Ankara’da “Sporda Ergojenik Yardım ve Doping” paneli düzenlenecektir.

Detaylı bilgilere ve programa buradan ulaşabilirsiniz.
Vefat Haberi

16 Nisan 2014

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve derneğimizin eski saymanlarından, Prof. Dr. S. Hakan Orer’in eşi Opr. Dr. Hülya Nurgün Orer, 13 Nisan 2014 Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

 
Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu Sempozyumu Duyurusu

16 Nisan 2014

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu ve Ege Bölgesi Farmakoloji Günleri –VIII. Toplantısı birlikteliğinde, 12 Mayıs 2014 Pazartesi günü Şifa Üniversitesi Konferans Salonunda Teratojenite Bilgi Servisi Sempozyumu düzenlenecektir. Sempozyumun amacı ülkemizde hizmet veren teratojenite bilgi servisleri arasındaki veri kaydı, rapor hazırlama (veri kaynakları, risk kategorileri, verilerin yorumlanması) ve bilgilerin gebeye aktarımı konularındaki tutarlılığı sağlamaktır.
Katılım ücretsizdir. Sempozyum katılımı için http://farmakoloji.sifa.edu.tr adresinden online kayıt yapılması gerekmektedir. Katılım 80 kişi ile sınırlı olup Ege Bölgesi’nde görev yapan farmakologlara öncelik verilecektir.

Davet mektubuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
Harekat Alanında ve Hasta Tahliye Sürecinde Ağrı Tedavisi Sempozyumu

16 Nisan 2014

16 Mayıs 2014 Cuma günü, Gülhane Asketi Tıp Akademisi, Ankara’da “Harekat Alanında ve Hasta Tahliye Sürecinde Ağrı Tedavisi Sempozyumu" düzenlenecektir.

Toplantı programı ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
R. Kazım TÜRKER Genç Farmakolog Teşvik Ödülü 2013'ün Açıklanması

26 Mart 2014

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, yılda bir kez “R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öner Süzer, TFD Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Prof. Dr. Kevser Erol, TFD Denetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tanju Özçelikay, TFD çalışma gruplarının yürütme kurullarını temsilen Prof. Dr. Canan Uluoğlu ve Prof. Dr. Atila Karaalp ile Türkiye’de ilaç sanayi sektörünü temsil eden Ümit Başara (AİFD) ve Uzm. Ecz. Canan Kutsal ‘dan (İEİS) oluşan seçici kurul 2013 ödülünün, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AbD öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Edibe Karasu Minareci ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AbD öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Gündüz’e verilmesini kararlaştırmıştır.

Meslektaşlarımızı tebrik eder, başarılar dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
TFD Yaz Okulu Duyurusu

24 Mart 2014

Türk Farmakoloji Derneği VI. Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu, 23-28 Haziran 2014 tarihlerinde Ankara'da yapılacaktır.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
Eğitim Toplantısı Duyurusu

24 Mart 2014

Türk Farmakoloji Derneği’nin XXI. Eğitim Toplantısı “Farmakolojide Yeni Hedefler: Tanı ve Tedavide mikro RNA'ların Potansiyel Değeri ve Araştırma Yöntemleri” başlığıyla, 30 Mayıs 2014 Cuma günü, İzmir'de Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji AbD ile işbirliğiyle yapılacaktır.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz
Klinik İlaç Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans Programı

25 Şubat 2014

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Klinik Farmakoloji Bilim Dalı'nın açmayı teklif ettiği "Klinik İlaç Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans Programı" YÖK'ün 16.01.2014 tarihli toplantısında kabul edilmiştir.
KFÇG ve KTÇG Yürütme Kurulu Üyelerinin Görevlendirilmesi

15 Şubat 2014

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, 14.02.2014 tarihli yönetim kurulu toplantısında,

Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyelikleri için, Prof. Dr. Canan ULUOĞLU, Prof. Dr. Yeşim TUNÇOK, Doç. Dr. Murat OLUKMAN, Yrd. Doç. Dr. Cahit NACİTARHAN ve Uzm. Dr. Sedat Rahmi ALTUĞ’u;

Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyelikleri için, Prof. Dr. Atila KARAALP, Doç. Dr. Serap Annette AKGÜR, Yrd. Doç. Dr. Ömer DEMİR, Prof. Dr. Sedef GİDENER ve Doç. Dr. Mine KADIOĞLU DUMAN’ı görevlendirmiştir.

Hocalarımıza yeni dönemdeki çalışmaları için başarılar dileriz.

 
2014 İlkbahar TUS’unda Tıbbi Farmakoloji Kadrolarının Açıklanması

15 Şubat 2014

ÖSYM, 2014-TUS İlkbahar Dönemi Başvuru Bilgileri sayfasında (http://www.osym.gov.tr/belge/1-20628/2014-tus-ilkbahar-donemibasvuru-bilgileri.html) adresinde, Başvuru Kılavuzu linki altında TUS kadrolarını açıklamıştır. Kılavuzda dokuz tıbbi farmakoloji uzmanlık öğrenciliği kadrosu yer almaktadır.
TIAFT Meeting 2014

30 Ocak 2014

 08-10 Mayıs 2014 tarihlerinde İzmir’de “1st Regional TIAFT (The International Association of Forensic Toxicologists) Meeting 2014” düzenlenecektir. Kongrenin eşbaşkanlığını Doç. Dr. Serap Serap Annette Akgür yapmaktadır. Bildiri özetlerinin son gönderim tarihi 15 Şubat 2014’tür.

Kongre web sitesi: http://www.tiaftturkey2014.org/

 
Dergi Duyurusu

30 Ocak 2014

 Prof. Dr. Bahar Tunçtan "Anti-Inflammatory & Anti-Allergy Agents in Medicinal Chemistry" adli derginin editörlüğünü yapmaktadır. Dergi, pek çok indeksin yanı sıra 2012 yılından itibaren PubMed'de de yayınlanmaktadır. Dergi editörlüğü tarafından TFD üyelerinin derginin amaçlarına uygun yayınlarını göndermeleri çağrısı yapılmaktadır.

Dergi web sitesi: http://benthamscience.com/journal/index.php?journalID=aiaamc

 
İş İlanları (Hakan Gürdal, Ongun Onaran)

30 Ocak 2014

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda, TUBİTAK projesinde çalışmak üzere Hücre kültürü ve Western -Blot tekniklerini bilen doktora sonrası uzman aranmaktadır. Başvuruların Prof. Dr. Hakan Gürdal’a yapılması gerekmektedir.
İletişim için e-posta:
gurdal@medicine.ankara.edu.tr

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda, yürütülecek bir TÜBİTAK (1001) projesinde çalışacak bir uzman aranmaktadır. Adayların doktorasını (ya da uzmanlık eğitimini) tamamlamış olmaları, moleküler biyolojik ve biyokimyasal tekniklere vakıf olmaları gerekmektedir. Başvuruların Prof. Dr. Ongun Onaran’a yapılması gerekmektedir.
İletişim için e-posta:
onaran@medicine.ankara.edu.tr
Akılcı İlaç Eğitimi Kurulunda Görev Almak İsteyenler İçin Çağrı

30 Ocak 2014

Türk Farmakoloji Derneği Akılcı İlaç Eğitimi Kurulunda görev almak isteyen üyelerimizin kurulun XXX. Dönem başkanı Prof. Dr. Canan Uluoğlu’na (culuoglu@gazi.edu.tr; culuoglu@yahoo.com) isteklerini belirten bir e-posta ile başvurmaları gerekmektedir. Kurul üyeleri istekler arasından TFD Yönetim Kurulu tarafından atanacaktır.

Ayrıca Türk Farmakoloji Derneği Sağlık Bakanlığıyla ortak olarak tüm tıpta uzmanlık öğrencilerine yönelik bir akılcı ilaç eğitimi programı projesinde yer almayı planlamaktadır. Bu projenin eğitici kadrosunda çok sayıda üyemize ihtiyaç duyulacaktır. Bu projede eğitici olarak görev almak isteyen üyelerimizin Prof. Dr. Canan Uluoğlu’na isteklerini belirten bir e-posta ile başvurmaları gerekmektedir.
KFÇG ve KTÇG Yürütme Kurullarında Görev Almak İsteyenler İçin Çağrı

30 Ocak 2014

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma grubu üyesi olmak isteyen üyelerimiz Prof. Dr. Canan Uluoğlu’na (culuoglu@gazi.edu.tr; culuoglu@yahoo.com) isteklerini belirten bir e-posta ile başvurabilirler.

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Toksikoloji Çalışma grubu üyesi olmak isteyenler Prof. Dr. Atila Karaalp’e (akaraalp@yahoo.com) isteklerini belirten bir e-posta ile başvurabilirler.

Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji ve Klinik Toksikoloji Çalışma Gruplarının yürütme kurullarında görev almak isteyenlerin 13 Şubat 2014 Perşembe günü mesai saatine kadar info@tfd.org.tr adresine başvurmaları gerekmektedir. Yeni dönem yürütme kurulları TFD Yönetim Kurulu’nun 14 Şubat 2014 Cuma günü yapılacak olan yönetim kurulu toplantısında belirlenecek ve ilan edilecektir.
Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programı İlan Edildi

28 Ocak 2014

17-19 Mart 2014 tarihlerinde, 3 Ekim 2013 tarihinde kaybettiğimiz kurucu üyemiz ve eski başkanımız Prof. Dr. A. Oğuz Kayaalp anısına düzenlenecek olan, XXIII. Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. Alaeddin Akcasu Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programı ilan edilmiştir.
Toplantı duyurusuna, programına, başvuru formuna ve detaylı bilgilere
buradan ulaşabilirsiniz.
TFD XXX. Dönem Yönetim Kurulu Görev Dağılımı

26 Ocak 2014

Türk Farmakoloji Derneği XXX. Dönem Yönetim Kurulu, Prof. Dr. Öner Süzer, Prof. Dr. Kevser Erol, Prof. Dr. Bahar Tunçtan, Prof. Dr. K. Esra Nurullahoğlu Atalık, Doç. Dr. Yusuf Cem Kaplan ve N. Tuğba Durlu Kandilci’nin katılımlarıyla 24.01.2014 tarihinde toplandı. Prof. Dr. Ersin Yarış mazeret beyan ederek toplantıya katılmadı.

Toplantıda ilk olarak görev dağılımı belirlendi. Buna göre Prof. Dr. Öner SÜZER yönetim kurulu başkanlığına, Prof. Dr. Kevser EROL ikinci başkanlığa, Doç. Dr. N. Tuğba DURLU KANDİLCİ genel sekreterliğe ve Prof. Dr. K. Esra NURULLAHOĞLU ATALIK saymanlığa seçildi.

TFD Yönetim Kurulu iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 
Türk Farmakoloji Derneği Üyeleri İçin 2014 Yılı Aidatları

19 Ocak 2014

Genel kurul kararımız gereği, 2013 ve 2014 yılları için yıllık aidat 60 TL, derneğe giriş aidatı da 60 TL'dir. Aidat borçlarına 2014 yılı tutarları eklenmiştir.

TFD aidatları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
TFD Genel Kurulu Seçim Sonuçları

19 Ocak 2014

Derneğimizin XXX’uncu olağan genel kurulu 17 Ocak 2014 Cuma günü yapıldı. Genel kurulumuza 110 üyemiz katıldı ve 110 üyemiz seçimlerde oy kullandı.

TFD yönetim kurulu üyeliklerine Öner Süzer (71 oy), Kevser Erol (68 oy), Ersin Yarış  (64 oy), Bahar Tunçtan (62 oy), Yusuf Cem Kaplan (60 oy), K. Esra Nurullahoğlu Atalık (59 oy) ve N. Tuğba Durlu Kandilci (56 oy) seçildi.

Yönetim kurulu yedek üyeliklerine, Canan Uluoğlu (51 oy), B. Sönmez Uydeş Doğan (49 oy), Orhan Uludağ (49 oy), Mehmet Cansev (43 oy), Şükrü Aynacıoğlu (39 oy), Levent Üstünes (38 oy) ve Ali Boray Başcı (37 oy) seçildi.


TFD denetleme kurulu üyeliklerine Tanju Özçelikay (74 oy), Nurettin Abacıoğlu (72 oy) ve Eyüp Sabri Akarsu (65 oy) seçildi.

TFD denetleme kurulu yedek üyeliklerine Ümit Yaşar (54 oy), Ahmet Hacımüftüoğlu (31 oy) ve Faruk Erden (22 oy) seçildi.

TFD Yönetim Kurulu görev dağılımı 24 Ocak 2014 Cuma günü yapılacak olan yönetim kurulu toplantısında belirlenecektir.

 
Kitap Duyurusu

12 Ocak 2014

Editörlüğünü Prof. Dr. Bahar Tunçtan’ın yaptığı “Nitric Oxide Synthase Inhibitors: From Animal Studies to Clinical Implications” başlıklı kitap yayınlanmıştır.

Kitap hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Derneğimizin XXX. Olağan Seçimli Genel Kurul İlanı

12 Ocak 2014

Derneğimizin XXX. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı 10 Ocak 2014 Cuma günü saat 17:00’de, çoğunluk sağlanamadığı için, 17 Ocak 2014 Cuma günü saat 17:00’de Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda çoğunluk şartı aranmaksızın, aşağıdaki gündemle yapılacaktır.
Tüm üyelerimize saygıyla duyurulur.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

 

GÜNDEM:

 1. Açılış ve saygı duruşu
 2. Kongre divanı seçimi ve yetkilendirme
 3. Yönetim Kurulu çalışma ve mali raporunun okunması
 4. Denetleme Kurulu raporunun okunması
 5. Yönetim kurulunun ibrası
 6. 2014-2015 yılları bütçe taslağının görüşülmesi ve onaylanması
 7. 2014-2015 yılı giriş aidatı ve yıllık aidatlarının belirlenmesi
 8. Yönetim Kurulu’nun Dernek Merkezi olarak kullanılmak üzere Ankara’da gayrimenkul satın alınması için yetki istemesi hakkında
 9. Yeni Yönetim ve Denetleme Kurullarının seçimi
 10. TTB-UDEK temsilcileri seçimi
 11. Yeterlilik Kurulu seçimi
 12. Dilekler
 13. Genel Kurul toplantı tutanağının imzalanması için Kongre Divanına yetki verilmesi
 14. Kapanış

 
Erzincan Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Yardımcı Doçent Kadro İlanı

26 Aralık 2013

 Erzincan Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı için yardımcı doçent kadrosu açılmıştır. İlan 19.12.2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır ve başvuruların 20 gün içinde yapılması istenmektedir.

İlan metnine buradan ulaşabilirsiniz.
5. Avrupa Lipid Mediyatörleri Çalıştayı

26 Aralık 2013

 İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalının lokal organizasyonunu üstlenmiş olduğu 5. Avrupa Lipid Mediyatörleri Çalıştayı (5th European Workshop on Lipid Mediators) 23-24 Ekim 2014 tarihinde İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecektir. Çalıştay öncesinde 22 Ekim 2014 tarihinde ise İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde “Eikazonoid Yolakları” konusunda temel bilgileri ve araştırma tekniklerini içeren bir Eğitim Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Çalıştay ve Eğitim Toplantısının programları ile kayıt ve bildiri gönderimi ile ilgili detaylara çalıştay web sayfası olan http://workshop-lipid.eu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bildiri gönderimi son tarih 20 Haziran 2014’dür. 
Derneğimizin XXX. Olağan Seçimli Genel Kurul İlanı

07 Aralık 2013

Derneğimizin XXX. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı 10 Ocak 2014 Cuma günü saat 17:00’de, çoğunluk sağlanamadığı taktirde 17 Ocak 2014 Cuma günü saat 17:00’de Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda aşağıdaki gündemle yapılacaktır.
Tüm üyelerimize saygıyla duyurulur.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

GÜNDEM:
1.      Açılış ve saygı duruşu
2.      Kongre divanı seçimi ve yetkilendirme
3.      Yönetim Kurulu çalışma ve mali raporunun okunması
4.      Denetleme Kurulu raporunun okunması
5.      Yönetim kurulunun ibrası
6.      2014-2015 yılları bütçe taslağının görüşülmesi ve onaylanması
7.      2014-2015 yılı giriş aidatı ve yıllık aidatlarının belirlenmesi
8.      Yönetim Kurulu’nun Dernek Merkezi olarak kullanılmak üzere Ankara’da gayrimenkul satın alınması için yetki istemesi hakkında
9.      Yeni Yönetim ve Denetleme Kurullarının seçimi
10.   TTB-UDEK temsilcileri seçimi
11.   Yeterlilik Kurulu seçimi
12.   Dilekler
13.   Genel Kurul toplantı tutanağının imzalanması için Kongre Divanına yetki verilmesi
14.   Kapanış
 Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Duyurusu

07 Aralık 2013
Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. Alaeddin Akcasu Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programları'nın yirmiüçüncüsü 17-19 Mart 2014 tarihlerinde, 3 Ekim 2013 tarihinde kaybettiğimiz kurucu üyemiz ve eski başkanımız Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp anısına düzenlenecektir. Toplantımız Palandöken, Erzurum’da bulunan, Renaissance Polat Erzurum Hotel’de yapılacaktır.
Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
 R. Kazım Türker 2013 yılı Genç Farmakolog Teşvik Ödülü Duyurusu

07 Aralık 2013

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, her yıl bir üyesine “R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır. Bu ödül ülkemizde bağımsız, yüksek motivasyonlu bilim insanı yetişmesine katkı yapmak ve bilim ile sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla verilmektedir.
Başvurular 3 Şubat 2014 tarihine kadar kabul edilecektir.
Ödül duyurusuna ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
 

Şimdiye kadar ödüle layık bulunanlar:

2006
Yrd. Doç. Dr. Füruzan Akar-Yıldız
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji AbD
2008
Doç. Dr. Arzu Onay Beşikçi
Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji AbD
Doç. Dr. Mehmet Cansev
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji AbD
2009
Yrd. Doç. Dr. Hakan Kayır
GATA Farmakoloji AbD
2010
Başvuru olmadığından ödül verilmemiştir.
2011
Dr. H. Burak Kandilci
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik AbD
Dr. Oğuz Mutlu
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji AbD
2012
Doç. Dr. Elif Çadırcı
Erzurum Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji AbD

 Doktora Sonrası İş İçin İlan (AÜ Tıp F. Biyofizik AbD)

26 Kasım 2013
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Belma Turan üç yıllık bir TÜBİTAK projesinde (SBAG-113S466) uzman olarak postdoc pozisyonunda çalışmak üzere bir doktora sonrası araştırmacı aramaktadır.

Adayın moleküler biyoloji ve biyokimya tekniklerinde deneyimli olması istenmektedir.

Bilgi için: 
Belma.Turan@medicine.ankara.edu.tr

 
Türk Farmakoloji Derneği 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi Anketi

21 Kasım 2013
Sayın üyelerimiz,
4-7 Kasım 2013 tarihlerinde Antalya'da Rixos Lares Oteli'nde yapılan 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi hakkında görüşlerinizi öğrenmek istiyoruz.

 • Soruları görüp oylayabilmek için sisteme kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Her soru için ayrı ayrı "OY VER" tuşuna basmalısınız.
 • Bir soruya yalnızca bir kez oy verme hakkınız bulunmaktadır.
 • Yanıt vermek istemediğiniz soruları geçebilirsiniz.
 • Bir soruya birden fazla kez yanıt vermişseniz en son verdiğiniz yanıt dikkate alınacaktır.
 
Saygılarımızla
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

 
Türk Farmakoloji Derneği Elektronik Bülteni Anma Sayısı

21 Kasım 2013
Türk Farmakoloji Derneği elektronik bülteni 2013 yılı son sayısı merhum hocalarımız Prof. Dr. ALAEDDİN AKCASU ve Prof. Dr. S. OĞUZ KAYAALP'in anısına çıkacaktır. Hocalarımız hakkında bültene yazı yazmak isteyen tüm üyelerimizden yazılarını ve kendilerinde bulunan hocalarımızın fotoğraflarını 10 Aralık 2013 Salı gününe kadar bulten@tfd.org.tr adresine göndermelerini bekliyoruz.
Türk Farmakoloji Derneği Elektronik Bülteni Yayın Kurulu
 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurultayı

21 Kasım 2013
Bu yıl Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurultay'ı (TUEK) 7 Aralık 2013 Cumartesi günü İstanbul Tabip Odası ev sahipliğinde İstanbul Tabip Odası'nda yapılacaktır. Katılım serbesttir.
Programa buradan ulaşabilirsiniz.
 Doktora Sonrası İçin İş İlanı (AÜ Tıp F. Tıbbi Farmakoloji AbD)

21 Kasım 2013
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji AbD öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Gürdal üç yıllık bir TÜBİTAK projesinde çalışmak üzere bir doktora sonrası uzman aramaktadır. Adayın hücre kültürü ve Western-Blot tekniklerinde tecrübeli olması tercih sebebidir.
Bilgi için: Hakan.Gurdal@medicine.ankara.edu.tr

 
Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp'in Vefatı

04 Ekim 2013

Derneğimizin kurucu üyesi ve eski başkanımız, büyük hocamız  Prof. Dr. S. Oğuz Kayaalp dün gece (03.10.2013) vefat etmiştir.
Hepimizin başı sağ olsun.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

Gazete ilanına buradan ulaşabilirsiniz.

Tören: 07.10.2013 Pazartesi 10:30, Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi M Salonu
Cenaze namazı: 07.10.2013 Pazartesi, Kocatepe Cami, Öğle Namazını müteakiben
Defin: Cebeci Asri Mezarlığı
Prof. Dr. Alaeddin Akcasu'nun Vefatı

30 Eylül 2013
Türk Farmakoloji Biliminin kurucusu, Prof. Dr. Alaeddin Akcasu bugün (30.09.2013) vefat etmiştir.
Hepimizin başı sağ olsun.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

Gazete ilanına buradan ulaşabilirsiniz.
 
Tören: 02.10.2013 Çarşamba Saat 10.00, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi , Cem’i Demiroğlu Oditoryum’u
Cenaze namazı: 02.10.2013 Çarşamba, Ataköy 5. Kısım Cami, Öğle Namazını müteakiben
Defin: Bebek, Aşiyan Mezarlığı
 
Doçentlik Kadro İlanı

19 Eylül 2013

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı için 12.09.2013 tarihli Resmi Gazete’de bir doçentlik kadrosu ilanı yapılmıştır.
İlan metnine
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130912.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130912.htm adresinden ulaşılabilir.
Anabilim dalı ilgilenen üyelerimizin ilana başvurmalarını talep etmektedir.
Sekizinci Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi

19 Eylül 2013

28 Kasım – 1 Aralık 2013 tarihlerinde Çeşme, İzmir’de 8. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi yapılacaktır.
Kongre internet sitesi: http://ulusalbagimlilik2013.com/

 Ulusal Kongremizde Taksitli Ödeme Olanağı Duyurusu

08 Eylül 2013

Kongre kayıt ve konaklama ücretlerinde peşin fiyatına vade farksız 12 aya kadar taksitli ödeme olanağı başlatılmıştır.
Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Ulusal Kongremizde Lisansüstü Öğrenciler İçin Destek Duyurusu

08 Eylül 2013

22. Ulusal Farmakoloji Kongresinde, başvuru koşullarını sağlayan tüm lisansüstü öğrencilere Türk Farmakoloji Derneği tarafından 200 TL kongre desteği sağlanacaktır.
Detaylı bilgiye ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
Doç. Dr. Zekai Halıcı TÜBİTAK Teşvik Ödülü Kazandı

06 Ağustos 2013

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Zekai Halıcı TÜBİTAK teşvik ödülü kazanmıştır. Hocamızı kutlar, başarılar dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

Duyuru metni: http://oduller.tubitak.gov.tr/2013/ZHalici.htm
Yeni İlaçların Geliştirilmesi İçin Klinik Araştırmalar Yapılması Çağrısı

06 Ağustos 2013

TÜBİTAK tarafından, yeni ilaçların geliştirilmesine yönelik olarak 1003 programı kapsamında "SB0104 - Yeni İlaçların Geliştirilmesi için Klinik Araştırmalar Yapılması Çağrısı" 26 Temmuz 2013 tarihi itibariyle açılmıştır. Çağrı metnine ulaşmak için tıklayın.

TUCRIN tarafından 22 Ağustos 2013 tarihinde İzmir'de, çağrı ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Toplantıda klinik araştırmacılar ve TÜBİTAK yetkilileri tarafından klinik araştırmalar ve program hakkında teknik bilgi verilecektir. Toplantı ücretsizdir.

Toplantı programına ulaşmak için tıklayın
Toplantıya kayıt yaptırmak için tıklayın

TUCRIN
 TFD 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi Bilimsel Programı

25 Temmuz 2013

4-7 Kasım 2013 tarihlerinde Rixos Lares Oteli'nde yapılacak olan TFD 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi Bilimsel Programı yayımlanmıştır.
Kongre internet sitesi: www.tfd.org.tr/kongre
TİTCK-TUCRIN işbirliği protokolü

25 Temmuz 2013

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Türkiye Klinik Araştırma Altyapıları Ağı (TUCRIN) arasında bir işbirliği protokolü imzalanmıştır.
Basın bildirisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili haber linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

http://haber.stargazete.com/saglik/klinik-arastirmalar-icin-isbirligi/haber-768292

 Prof. Dr. Fatma Göçer için Emeklilik Yemeği

25 Temmuz 2013

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Göçer 5 Ağustos 2013 tarihinde emekliye ayrılacaktır. Hocamız için 30 Temmuz 2013 Salı günü saat 19:30’da Atatürk Üniversitesi Konukevi2’de bir yemek düzenlenecektir. Yemeğe katılmak isteyenlerin 26 Temmuz 2013 tarihi mesai bitimine kadar Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu’na bilgi vermesi gerekmektedir.
Hocamıza mutlu bir emeklilik dönemi dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
TFD Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu E-bülteninin Yeniden Yayınlanması

21 Temmuz 2013

TFD-KFÇG Elektronik Bülteninin eski sayıları internet sitemizden yeniden yayınlanmaya başlaomıştır. Bültenin yeni sayıları Doç. Dr. Esra Küsdül Sağlam'ın editörlüğünde TFD Elektronik Bülteni'nin Temmuz-Ağustos 2013 sayısıyla birlikte yayınlanmaya başlanacaktır.
TFD-KFÇG elektronik bültenine buradan ulaşabilirsiniz.
İKU'ya Giriş Eğitimi Bursu Duyurusu

19 Mayıs 2013
17-18 Haziran 2013'de Ankara'da IKU eğitimi düzenlenecektir. Bu kurs için iki TFD üyesine kayıt ücreti bursu sağlanacaktır. Burs yol ve konaklamayı içermemektedir. İlgilenenlerin 30 Mayıs 2013 tarihine kadar CV’leri ile birlikte info@tfd.org.tr adresine başvurmaları rica olunur.

Kurs programı bu sayfada yayınlanacaktır.
Türk Farmakoloji Derneği Farmakoekonomi Sempozyumu Duyurusu

05 Mayıs 2013
Türk Farmakoloji Derneği Eğitim Sempozyumu, Yunan Farmakoloji Derneği katkılarıyla, 24 Mayıs 2013 Cuma günü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’nda “Symposium on Pharmacoeconomics: Basic principles and valuation of health states” başlığıyla yapılacaktır. Sempozyumun dili İngilizce'dir.
 
Toplantıya katılım sayısını sağlıklı belirleyebilmek ve size daha ekonomik seçenek sunabilmek için, toplantı katılım ücretini banka havalesi yaptıktan sonra sempozyum internet sitesinden ulaşacağınız kayıt formunu doldurup en kısa sürede info@tfd.org.tr adresine göndermenizi rica ediyoruz.
 
Sempozyum internet sitesi: www.tfd.org.tr/pharmacoeconomicsVefat Haberi

21 Nisan 2013

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı başkanı üyesi ve derneğimizin eski yönetim kurulu başkanlarından, Prof. Dr. Meral Tuncer'in ağabeyi Ersural Sunel dün (20.04.2013) vefat etmiştir. Cenazesi 23.04.2013 Salı günü öğle namazından sonra Ankara'da Maltepe Camisi'nden kaldırılacaktır. Hocamıza ve rahmetlinin tüm ailesine başsağlığı dileriz.

Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
Seminer Duyurusu (24.04.2013)

20 Nisan 2013

Paris 7 Tıp Fakültesi Bichat Hastanesi INSERM U698 Araştırma Laboratuarı öğretim üyelerinden Dr. Xavier NOREL ve MSc. Ingrid GOMEZ, İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında yürütülen bir ortak proje çerçevesinde Fakülteyi ziyaret edecek ve konferans vereceklerdir.

Konferans başlıkları:

‘Reorganisation of human varicose vascular wall by a decreased activity of MMP induced by PGE2 ’ MSc. Ingrid GOMEZ

‘PGI2 analogues used clinically on the vasorelaxation of human pulmonary arteries and veins’ Dr. Xavier NOREL

Yer: İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, A Blok Küçük Amfi

Tarih: 24.04.2013

Saat: 15.00

 
Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu

19 Nisan 2013
TFD yaz okullarının beşincisi 24-29 Haziran 2013 tarihlerinde Ankara'da yapılacaktır. Kontenjan kısıtlı olup adayların aşağıdaki linkle ulaşabilecekleri başvuru formunu doldurup anabilim dalı başkanlarından alacakları katılımı destekleyen yazı ile birlikte 10 Mayıs 2013 tarihine kadar info@tfd.org.tr adresine başvurmaları gerekmektedir. Başvurular TFD Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilip kursa kabul edilenler ilan edilecektir.Kişisel Tıp Semineri

12 Nisan 2013
29 Nisan 2013 Pazartesi günü, Marmara Üniversitesi, Reşat Kaynar Konferans Salonu, Haydarpaşa, İstanbul'da, "Symposium on Personalized Medicine: Contribution of Genetic Factors to Therapeutic Outcome" başlıklı bir toplantı düzenlenecektir.
Toplantı posterine buradan ulaşabilirsiniz.
Toplantı programına buradan ulaşabilirsiniz.
Prof. Dr. Eyüp Hikmet Koyuncuoğlu'nun Vefat Haberi

12 Nisan 2013
Değerli Hocamız Prof. Dr. Eyüp Hikmet Koyuncuoğlu'nun dün (11.04.2013) vefat ettiği haberini aldık. Üzüntümüz büyüktür.

Kendisi için bugün (12.04.2013) saat 15:30'da, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi 14 Mart Amfisi'nde bir tören düzenlenecektir.

Merhum hocamızın cenazesi yarın (13.04.2013 Cumartesi günü) Şakirin Camii'nde kılınacak öğlen namazını müteakiben Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecektir. 

Hocamıza rahmet, ailesine ve uzun yıllar emek verdiği İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı'ndaki meslektaşlarımıza başsağlığı dileriz.
 
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim KuruluSeminer duyurusu

24 Mart 2013

Prof. Dr. Şükrü Aynacıoğlu, 27 Mart 2013 Çarşamba günü saat 09:00'da Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiatri Hastanesi (Ümraniye), Prof. Dr. Rasim Adasal Konferans Salonu’nda “Farmakogenetik” başlıklı bir seminer verecektir.

 
TFD 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi

24 Ocak 2013
 
Türk Farmakoloji Derneği 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi internet sitesi aktif olmuştur.
Kongre internet sitesi: www.tfd.org.tr/kongre
Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Duyurusu

01 Aralık 2012
Türk Farmakoloji Derneği Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programları'nın yirmiikincisi 4-6 Mart 2013 tarihlerinde, 1985 yılında kaybettiğimiz kurucu üyemiz Ecz. Nezih Ulagay anısına düzenlenecektir. Toplantımız Uludağ, Bursa’da bulunan Karinna Hotel’de yapılacaktır. Toplantı için Ankara ve İstanbul’dan 4 Mart 2013 günü kara yoluyla ulaşım sağlanacaktır.
Aidat borcu bulunmayan araştırma görevlisi üyelerimiz TFD’nin düzenleyeceği kara ulaşımı ve toplantı kayıt ücretlerini ödemeyeceklerdir.
Başvuru formunda belirtilen fiyatları 18 Aralık 2012 tarihinden önce başvurulması durumunda vade farksız üç taksitte ödeme seçeneği bulunmaktadır.
Prof. Dr. Munise İpek Cingi'yi anma töreni

01 Aralık 2012
11 Haziran 2012 tarihinde elim bir olay sonrasında kaybettiğimiz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Munise İpek Cingi için 12 Aralık 2012 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir anma töreni düzenlenecektir.
 
 EPHAR Yönetim Kurulundan Mektup

30 Kasım 2012
EPHAR yönetim kurulu, üye derneklere, faaliyetleri hakkında bilgi vermek amacıyla her ay bir mektup göndermeye karar vermiştir.Konferans Duyurusu (13 Kasım 2012)

01 Kasım 2012
Paris XI. Üniversitesi, Inserm U776 -Biyolojik Ritimler ve Kanser Enstitüsünden Dr. Elisabeth Filipski "Sirkadiyan Zamanlama Sistemi ve Kanser" konulu bir konferans verecektir.

Konferans tarihi: 13 Kasım 2012
Yer: İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi A Blok Seminer Salonu
Saat: 11:00

 
R. Kazım Türker 2012 yılı Genç Farmakolog Teşvik Ödülü Duyurusu

01 Kasım 2012
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, yılda bir kez başvuru formunda nitelikleri yazılı bir üyesine “R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır. Bu ödül ülkemizde bağımsız, yüksek motivasyonlu bilim insanı yetişmesine katkı yapmak ve bilim ile sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla verilmektedir. Başvurular 1 Şubat 2013 tarihine kadar kabul edilecektir.

 
Konferans Duyurusu (22 Ekim 2012)

18 Ekim 2012

Paris XI. Üniversitesi,  Inserm U776 -Biyolojik Ritimler ve Kanser
Enstitüsü- araştırıcılarından Dr. Annabelle Ballesta "Kanser tedavisinin
optimizasyonunda matematiksel modelleme" konulu bir konferans verecektir.

Konferans tarihi: 22 Ekim 2012
Yer: İ.Ü. Eczacılık Fakültesi A Blok Seminer Salonu
Saat: 13:00
Klinik Farmakoloji Bilim Dalı Kurulması

10 Ekim 2012
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı'na bağlı olarak Klinik Farmakoloji Bilim Dalı kurulmuştur.Eczacı Dergisi, Altın Havan Ödülleri

02 Ekim 2012
Eczacı Dergisi tarafından üçüncüsü düzenlenen Altın Havan Ödülleri’nin sahipleri belirlenmiştir. Ödüller, 5 Kasım 2012 tarihinde Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecektir.
Yılın AR-GE Çalışması ödülüne,  İlaç Araştırmalarında Hücre Kültürü konusunda çalışmalarıyla derneğimiz üyesi Yrd. Doç. Dr. Seval Korkmaz layık bulunmuştur.
Ödül duyurusuna
buradan ulaşabilirsiniz.Ege Üniversitesi Üstün Hizmet Madalyası

02 Ekim 2012
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Dalı emekli öğretim üyesi ve ARGEFAR yöneticisi Prof. Dr. Işık Tuğlular, Ege Üniversitesi Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmeye layık bulunmuştur.
Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.Mesleki Geleceği Planlama ve Akademik Destek, Liderlik Programları-Düzey 2 etkinliği

02 Ekim 2012
 
TTB-UDEK ve TTB-UDEK-AGUH tarafından, TTB Merkez Yerleşkesinde 13-14 Ekim 2012 tarihlerinde GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZA YÖNELİK OLARAK Mesleki Geleceği Planlama ve Akademik Destek, Liderlik Programları-Düzey 2 etkinliği düzenlenecektir.
Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.Pediatrik Hastalarda Doğru İlaç Kullanımı Kitabı

02 Ekim 2012
Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Bahar Tunçtan tarafından yazılan, Pediatrik Hastalarda Doğru İlaç Kullanımı kitabı basılmıştır.
Kitabın duyurusuna 
buradan ulaşabilirsiniz.TFD Elektronik Bülteni 115. Sayı

12 Eylül 2012
TFD Elektronik Bülteni 115. Sayı Eylül-Ekim 2012 yayımlanmıştır.
 
 

 
TFD Farmakoloji Ders Kitabı PDF Formatında Yayınlandı

12 Eylül 2012
İnternet sitemizden 2000 yılında yayımlanan Türk Farmakoloji Derneği, Farmakoloji Ders Kitabı'nın tüm içeriğine, “Dernek Yayınları” menüsü altında, pdf formatında ulaşabileceksiniz.
İçeriğe ulaşabilmek için önce kullanıcı adınız ve şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız.Sağlıkta Şiddete Karşı, Dr. Ersin Arslan Anısına Konser Duyurusu

10 Eylül 2012
İstanbul Tabip Odası, Sağlıkta Şiddete Karşı, Dr. Ersin Arslan anısına ailesi ile dayanışma konseri düzenlemiştir. Konserin tüm geliri Dr. Ersin Aslan'ı genç yaşta kaybeden ailesine bağışlanacaktır. 

Bülent Ortaçgil 
"Sen"fonik
 
Tarih: 24 Eylül 2012 Pazartesi 
Yer: Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, İstanbul
 
Ayrıntılar için:
http://www.istabip.org.tr/

 
TFD Yönetim Kurulunda Görev Değişikliği

31 Temmuz 2012
TFD Yönetim Kurulu saymanı Uzm. Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu'nun yönetim kurulu üyeliğinden istifası sonrasında saymanlık görevine Prof. Dr. K. Esra Nurullahoğlu Atalık, boşalan yönetim kurulu üyeliğine de Prof. Dr. H. Zafer Güney getirilmiştir.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
 ECRIN Klinik Araştırma Destek Çağrısı

31 Temmuz 2012
Nadir hastalıklar, tıbbi cihazlar ve beslenme alanlarındaki uluslararası klinik araştırmaların desteklenmesine ilişkin ECRIN çağrısı açıklandı.
İnternet sitesi:
http://lnkd.in/ZN62ga
Son başvuru tarihi: 15 Eylül 2012.Moleküler Biyoloji Laboratuvarı Yaz Okulu (MOBİLYO) Projesi

15 Temmuz 2012
 
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları "Moleküler Biyoloji Laboratuvarı Yaz Okulu, MOBİLYO” Projesi
 • MoBiLYO, TÜBİTAK desteği ve M.E.B. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleştirilen E.Ü. Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nın yürüttüğü bir Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesidir.
 • Katılımcılar iki gün sürecek etkinliklerde temel moleküler biyoloji deneylerini bireysel olarak uygulayacaktır.
 • Etkinliklerde DNA ayrıştırma, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve agaroz jel elektroforezi deneyleri yapılacaktır.
 • Etkinlikler E.Ü. Eczacılık Fakültesi Farmasötik Bilimler Araştırma Laboratuvarında (www.fabal.ege.edu.tr) gerçekleştirilecektir.
 • Etkinlik dönemleri 3-4 Eylül, 6-7 Eylül; 10-11 Eylül; 13-14 Eylül ve 22-23 Eylül 2012'dir.
 • Bir etkinlik dönemindeki katılımcı sayısı 16 ve toplam katılımcı sayısı 80’dir.
 • Son başvuru tarihi 03 Ağustos 2012'dir.
 • Katılım ücretsizdir. Yemek ve isteyen katılımcıların konaklama giderleri projeden karşılanacaktır.
 • Asil ve yedek katılımcı listesi 13 Ağustos 2012’de açıklanacaktır.Öngörüsel ve Bireye Özgü Tedavi Sertifika Programı

29 Haziran 2012
13 -16 Eylül 2012 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Eskişehir’de “2nci Üniversitelerarası Öngörüsel ve Bireye Özgü Tedavinin Günümüz Modern Tıp ve Eczacılık Pratiğinde Uygulamaları” Sertifika Programı düzenlenecektir.
İkinci duyuru ve programa buradan ulaşabilirsiniz.
İkinci duyuru ve programın İngilizce'sine buradan ulaşabilirsiniz.Sürekli Tıp Eğitimi/Sürekli Mesleki Gelişim ULUSAL STANDARTLARI

29 Haziran 2012
TTB-UDEK ve TTB STE/SMG Akreditasyon Kredilendirme Kurulu Sürekli Tıp Eğitimi/Sürekli Mesleki Gelişim ULUSAL STANDARTLARI raporuna, http://www.ttb.org.tr/kutuphane/stesmg.pdf adresinden ulaşılabilir.Seminer Duyurusu

19 Haziran 2012
Patras Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Moleküler Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı ve European Cooperation in Science and Technology (COST) BM10005 No’lu aksiyon yöneticisi Prof. Dr. Andreas Papapetropoulos, 28 Haziran 2012 tarihinde, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda "Hydrogen sulfide: A Novel Gasotransmitter in the Cardiovascular System" başlıklı bir seminer verecektir. Konu ilgilenen tüm katılımcılara açıktır.
İletişim: Doç. Dr. Günay Yetik ANACAK
Tel: (232) 388 52 66Vefat Haberi

15 Haziran 2012
Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Gül Ayanoğlu Dülger'in annesi Şehime Ayanoğlu  13.06.2012’de vefat etmiştir. Cenaze yarın (16.06.2012) öğle namazında Fenerbahce Cami'inden kaldırılacaktır.
Hocamıza ve rahmetlinin tüm ailesine başsağlığı dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim KuruluVefat İlanı

11 Haziran 2012
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Munise İpek Cingi’yi bugün (11 Haziran 2012) saat 00:30 sularında elim bir olay sonrasında kaybettik.
Rahmetlinin ailesine ve tüm farmakologlara başsağlığı dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu“Araştırma Projelerinin Hazırlanması ve Bilimsel Makale Yazımı” Kurs Programı

07 Haziran 2012
21-22 Haziran 2012 tarihlerinde Ankara’da “Gazi Üniversitesi Farmakovijilans ve Klinik Araştırma Ünitesi” Eğitim Etkinlikleri kapsamında “ARAŞTIRMA PROJELERİNİN HAZIRLANMASI VE BİLİMSEL MAKALE YAZIMI” isimli, sertifikalı bir kurs gerçekleştirilecektir.
İletişim formuna buradan ulaşabilirsiniz.TFD 2013 Kongresi Programı için Önerileriniz

28 Mayıs 2012
Türk Farmakoloji Derneği 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi 2013 Sonbaharında yapılacaktır. Kongre bilimsel sekreterliği için Prof. Dr. Sönmez Uydeş Doğan görevlendirilmiştir. Kongreyle ilgili detaylar kesinleştikçe www.tfd.org.tr adresinden ilan edilecektir.
Kongrede yer almasını istediğiniz konular ve konuşmacılar konusunda görüşlerinizi buradan ulaşacağınız formu doldurup en geç 12 Haziran 2012 Salı günü mesai bitimine kadar tfdkongre@gmail.com adresine gönderirseniz TFD yönetim kurulu bu görüşleri dikkate alacaktır.
Saygılarımızla
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim KuruluEge Farmakoloji Günleri

28 Mayıs 2012
Ege Bölgesi Tıp Fakülteleri, Eczacılık Fakülteleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri’nde çalışan farmakologların katılımıyla geleneksel olarak düzenlenen “Ege Bölgesi Farmakoloji Günleri” 2012 bahar programı bu yıl 01 Haziran 2012 Cuma günü, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı ev sahipliğinde 09:00–17:00 arasında gerçekleştirilecektir.

Konuşmacılar ve konuları:
Kültür Ortamında Kök Hücre Nörogenezi ve Nörotoksisite.
Yard. Doç. Dr. Kamil VURAL

Aromaterapi.
Doç. Dr. Hüsniye KAYALARDoktora Eğitiminde ORPHEUS Vizyonu, Avrupa Standatlarına Doğru Toplantısı

28 Mayıs 2012
Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, ORPHEUS (Organisation for PhD Education in Biomedicine and Health Sciences in the European System) başkanı Prof. Dr. Zdravko Lackovic ve ORPHEUS Yönetim Kurulu Üyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan'ın katılımıyla 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü Haydarpaşa Yerleşkesinde bir toplantı planlamıştır.
Toplantı programına buradan ulaşabilirsiniz.
 Öngörüsel ve Bireye Özgü Tedavi Sertifika Programı

03 Mayıs 2012
13 -16 Eylül 2012 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Eskişehir’de “2nci Üniversitelerarası Öngörüsel ve Bireye Özgü Tedavinin Günümüz Modern Tıp ve Eczacılık Pratiğinde Uygulamaları” Sertifika Programı düzenlenecektir.
Programa buradan ulaşabilirsiniz.
Programın İngilizce'sine buradan ulaşabilirsiniz.Kannabinoidlerin Tıpta Kullanımı Sempozyumu

03 Mayıs 2012
23 Mayıs 2012’de Gülhane Askeri Tıp Akademisi (Ankara), Şehit Tbp.Ütgm.Halil AKÇİCEK konferans salonunda Kannabinoidlerin Tıpta Kullanımı Sempozyumu düzenlenecektir.Örnek Hazırlama Teknikleri ve Uygulamaları Sertifika Programı

16 Nisan 2012
İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi’nde 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü “Örnek Hazırlama Teknikleri ve Uygulamaları Sertifika Programı (Farmasötik Preparat, Biyolojik ve Bitkisel Materyal)” kursu düzenlenecektir.

 
Biyofarmasötikler ve Biyobenzerler Sempozyumu

10 Nisan 2012
Türk Farmakoloji Derneği, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı işbirliğiyle 7 Mayıs 2012 Pazartesi günü İzmir, Ege Palas’ta “Biyofarmasötikler ve Biyobenzerler” sempozyumu düzenleyecektir. Erken kayıt için son gün 20 Nisan 2012 Cuma günüdür.
Sempozyum internet sitesi:
www.tfd.org.tr/biyobenzerlerDünya Tabipleri Birliği Hekimlerle Buluşuyor...

10 Nisan 2012

Türk Tabipleri Birliği duyurusunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

16 Nisan 2012 | ANKARA
13:30-15:30
İkili Konferans
Dr. José Luiz GOMES DO AMARAL (Dünya Tabipleri Birliği Başkanı)
Hekimliğin ve Meslek Örgütünün Özerkliği
Dr. Mukesh HAIKERWAL (Dünya Tabipleri Birliği Konsey Başkanı)
Mesleki Özerklik ve Klinik Bağımsızlık: Nitelikli ve Hasta Odaklı Bakımın Desteklenmesi
Yer: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Konferans Salonu Sıhhiye - ANKARA
 
17 Nisan 2012 | İSTANBUL
18:30-20:30
İkili Konferans
Dr. José Luiz GOMES DO AMARAL (Dünya Tabipleri Birliği Başkanı)
Hekimliğin ve Meslek Örgütünün Özerkliği
Dr. Mukesh HAIKERWAL (Dünya Tabipleri Birliği Konsey Başkanı)
Mesleki Özerklik ve Klinik Bağımsızlık: Nitelikli ve Hasta Odaklı Bakımın Desteklenmesi
Yer: Armada Hotel Ahırkapı Sok. No:24, 34122 Sultanahmet - İSTANBUL

 
Prof. Dr. F. Gül Ayanoğlu Dülger Emeklilik Töreni

10 Nisan 2012
 
Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. F. Gül Ayanoğlu Dülger için 13 Nisan 2012 Cuma günü saat 10:30’da Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Amfi1’de emeklilik töreni düzenlenecektir.
Hocamıza mutlu bir emeklilik dönemi dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim KuruluTFD Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu Duyurusu

16 Mart 2012

Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu’nun dördüncüsü 11-16 Haziran 2012, Ankara’da yapılacaktır. Kontenjan sınırlı olup adayların katılım isteğini belirten formu doldurup, Anabilim Dalı Başkanı’ndan katılımı desteklediğini belirten yazı ve özgeçmişleriyle birlikte 3 Nisan 2012, Salı günü mesai saati bitimine kadar info@tfd.org.tr adresine göndermeleri gerekmektedir. Başvurular 6 Nisan 2012, Cuma günü yapılacak olan TFD Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilecektir.
Yaz okulu hakkında detaylı bilgiye ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

 
 TFD Yeterlik Kurulu Duyurusu

16 Mart 2012

Uzmanlık eğitimindeki hızlı gelişmelere paralel olarak TFD Yeterlik Kurulu çatısı altında "alt-komisyonların" oluşturulması gereksinimi doğmuştur. Bununla ilgili duyurumuz TFD WEB sitemizde yayınlanmış olmakla beraber, şimdiye kadar Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakülteleri Farmakoloji Anabilim Dallarından birer olmak üzere toplam üç yardımcı doçent meslektaşımız başvuruda bulunmuştur. Gerekli üye sayımıza en kısa zamanda ulaşabilmek ve eğitim çalışmalarımıza başlayabilmek için, aşağıda belirtilen alt komisyon yapılanmaları doğrultusunda görev almak isteyen TFD üyelerimizin Yeterlik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şule GÖK (sulegok@yahoo.com) ve Yeterlik Kurulu Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Tolga Reşat Aydos (tolgaaydos@yahoo.com)’a e-posta aracılığıyla başvurmaları rica olunur.

TFD Yeterlik Kurulu

 

Alt-komisyonlar

Alt-komisyon Yapılanması

Eğitim Programlarını Geliştirme Komisyonu

4 üye [Gönüllü olan ve Yeterlik Yürütme Kurulu tarafından seçilen 3 TFD üyesi + 1 Yeterlik Yürütme Kurulu üyesi]

(*) Tıpta uzmanlık/doktora eğitimi veren kurumlarda en az 5 yıldır aktif eğitim kadrolarında bulunan 4 üyeden oluşur. Bu komisyon üyelerinden ikisi, en az biri profesör olmak üzere, profesör/doçent ünvanına sahip olmalıdır.

Eğitim Kurumlarının Akreditasyonu Komisyonu

6 üye [Gönüllü olan ve Yeterlik Yürütme Kurulu tarafından seçilen 5 TFD üyesi + 1 Yeterlik Yürütme Kurulu üyesi]

(*) Tıpta uzmanlık/doktora eğitimi veren kurumlarda en az 5 yıldır aktif eğitim kadrolarında bulunan 6 üyeden oluşur. Komisyonun en az 4 üyesi profesör ünvanına sahip olmalıdır.

Yeterlik Sınav Komisyonu

4 üye [Gönüllü olan ve Yeterlik Yürütme Kurulu tarafından seçilen 3 TFD üyesi + 1 Yeterlik Yürütme Kurulu üyesi]

(*) Tıpta uzmanlık/doktora eğitimi veren kurumlarda en az 5 yıldır aktif eğitim kadrolarında bulunan 4 üyeden oluşur. Bu komisyon üyelerinden ikisi, en az biri profesör olmak üzere, profesör/doçent ünvanına sahip olmalıdır.

Yeniden Belgelendirme Komisyonu

4 üye [Gönüllü olan ve Yeterlik Yürütme Kurulu tarafından seçilen 3 TFD üyesi + 1 Yeterlik Yürütme Kurulu üyesi]

(*) Tıpta uzmanlık/doktora eğitimi veren kurumlarda en az 5 yıldır aktif eğitim kadrolarında bulunan 4 üyeden oluşur. Bu komisyon üyelerinden ikisi, en az biri profesör olmak üzere, profesör/doçent ünvanına sahip olmalıdır.
R. Kazım Türker 2011 yılı Genç Farmakolog Teşvik Ödülü Duyurusu

16 Mart 2012
Türk Farmakoloji Derneği 2011 yılı R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü’nü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi
Dr. H. Burak Kandilci ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Oğuz Mutlu arasında paylaştırılmasına karar vermiştir.
Meslektaşlarımıza başarılar dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim KuruluTFD 22. Ulusal Kongresini Düzenlemek İsteyen Şirketlere Duyuru

14 Mart 2012

TFD 22. Ulusal Kongresi için ihale açılmıştır. Organizasyonu yapmak isteyen şirketlerin 26 Mart 2012 tarihine kadar başvurmaları beklenmektedir.
Kongre ihale şartnamesi ve teklif formuna buradan ulaşabilirsiniz. 
Vefat Haberi

27 Şubat 2012
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Sezen Koşay’ın eşi Prof. Dr. Sadun Koşay vefat etmiştir. Cenazesi 28 Şubat 2012 Salı günü saat 10.30’da 9 Eylül Üniversitesi Kurucu Öğretim Üyeleri Salonu’nda düzenlenecek törenden sonra Alsancak Hocazade Camisi’nde öğle namazını takiben Menemen Aile Kabristanı’na defnedilecektir.
Hocamıza ve rahmetlinin tüm ailesine başsağlığı dileriz.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
 İş ilanları sayfası güncellendi

21 Şubat 2012TFD Bülteni Hakkında Duyuru

21 Şubat 2012
TFD Bülteni 2012 sayılarından itibaren elektronik bülten formatında iki ayda bir yayınlanacaktır.
TFD Elektronik Bülteninin yayın kurulu aşağıdaki gibidir:
 
TFD E-Bülten Editörü
Prof. Dr. Öner Süzer
 
TFD E-Bülten Editör Yardımcıları
Yrd. Doç. Dr. N. Tuğba Durlu Kandilci
Yrd. Doç. Dr. Bilgen Hoşgör Başgut
 
TFD E-Bülten Yayın Kurulu
Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu
Prof. Dr. A. Tanju Özçelikay
Prof. Dr. Hakan Ergün
Doç. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu
Doç. Dr. Arzu Onay Beşikçi
Doç. Dr. Başar Sırmagül
Doç. Dr. Hale Zerrin Toklu
Yrd. Doç. Dr. Banu Cahide Tel
Yrd. Doç. Dr. Kemal Buharalıoğlu
Yrd. Doç. Dr. Tolga Aydos
Yrd. Doç. Dr. Alper Okyar
Yrd. Doç. Dr. Burak Cem Soner
Uzm. Dr. Kubilay OransayTFD 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi için Duyuru

21 Şubat 2012
Türk Farmakoloji Derneği 22. Ulusal Farmakoloji Kongresi bilimsel sekreterliği için, İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Farmakoloji AbD başkanı Prof. Dr. B. Sönmez UYDEŞ DOĞAN görevlendirilmiştir.
TFD Yönetim Kurulu, kongrenin yeri, zamanı ve kongre organizasyonunu yapacak şirketin belirlenmesi için çalışmalara başlamıştır.TFD-KFCG Elektronik Bülteni Şubat 2012 Sayısı

01 Şubat 2012
 • Editör'den: Ezgi Gülmez
 • KFÇG-YK Başkanı Veda Mesajı: Ahmet Akıcı
 • The Role of Clinical Pharmacology in the Implementation of the Rational Use of Medicines: Michael Orme & Folke Sjöqvist
 • Akılcı İlaç Kullanımının Yaygınlaştırılmasında Tıp Fakültelerinde Eğitim Faaliyetleri: Burç Aydın & Ayşe Gelal
 • Türkiye'de İlaç ve Madde Bağımlılığı Analizlerinde Farmakologların Rolü: Yusuf Cem Kaplan, Zafer Güney, Sabahat Köseoğlu, Başar Sırmagül, Ahmet Akıcı

Bültene buradan ulaşabilirsiniz.
Antibiyotiğe Dirençli Gen İçeren GDO İthalatının Durdurulması

01 Şubat 2012
Türk Tabipleri Birliği tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 13.08.2010 tarihli ve 27671 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmeliğin bazı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemli dava açılmıştır.
Yönetmeliğin dava konusu edilen 6. maddesinde, eski Yönetmeliğin ilk halinde yasaklar kapsamında yer alan insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatına ve piyasaya sunulmasına izin verilmiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2011/503 E. ve 29.09.2011 tarihli kararı ile söz konusu hükme ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.
Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Programı

25 Ocak 2012
 
7-9 Mart 2012 tarihlerinde, 1993 yılında kaybettiğimiz kurucu üyemiz
Dr. Nejat F. Eczacıbaşı anısına, Erciyes, Kayseri'de bulunan Mirada Del Logo Otel'de yapılacak olan TFD Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerleri Programları'nın yirmibirincisinin programı belli olmuştur.KTÇG Elektronik Bülteni Yayında

18 Ocak 2012
TFD Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu'nun elektronik bülteni yayın hayatına başlamıştır.
KTÇG elektronik bültenine buradan ulaşabilirsiniz.TTB UDEK Mecburi Hizmet Zirvesi

17 Ocak 2012
TTB-UDEK Asistan ve Genç Uzman Hekim Çalışma Grubu tarafından 28-29 Ocak 2012 tarihlerinde Hatay'da Hatay Tabip Odası ev sahipliğinde MECBURİ HİZMET ZİRVESİ düzenlenecektir.
Programa TTB-UDEK web sayfasından ulaşılabilir: http://www.ttb.org.tr/udek/images/stories/file/mh.pdfR. Kazım Türker 2011 yılı Genç Farmakolog Teşvik Ödülü Duyurusu

16 Ocak 2012
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, yılda bir kez başvuru formunda nitelikleri yazılı bir üyesine “R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır. Bu ödül ülkemizde bağımsız, yüksek motivasyonlu bilim insanı yetişmesine katkı yapmak ve bilim ile sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla verilmektedir. Başvurular 13. Şubat. 2012 tarihine kadar kabul edilecektir.Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Konuşmacıları

16 Ocak 2012

Kurucu üyemiz Nejat ECZACIBAŞI anısına, 7-9 Mart 2012 tarihleri arasında Erciyes’de yapılacak olan Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Semineri Programlarının yirmibirincisinde, soyadına göre alfabetik sırayla, C. Kemal BUHARALIOĞLU, Elif ÇADIRCI, H. Burak KANDİLCİ, Seyhan ŞAHAN FIRAT ve Hale TUFAN konuşmacı olacaktır. Toplantıya 40. yıl plaketleri için Prof. Dr. Atilla BOZKURT ile Prof. Dr. Halil SAĞDUYU davet edilecektir.
Toplantının duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

 TFD Klinik Farmakoloji ve Klinik Toksikoloji Yürütme Kurulu Üyeleri Atandı

16 Ocak 2012
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu, Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyeliklerine, Sedat ALTUĞ, Aydın ERENMEMİŞOĞLU, Zafer GÜNEY, Latif ÖZBAY ve Esra SAĞLAM'ı; Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyeliklerine Serap ANNETTE AKGÜR, Ömer DEMİR, Sedef GİDENER, Mine KADIOĞLU DUMAN ve Atila KARAALP'ı (soyadına göre alfabetik sırayla) atamıştır.Türk Farmakoloji Derneği KFÇG ve KTÇG Yürütme Kurulu Üyelikleri İçin Davet

29 Aralık 2011
“TFD Çalışma Grupları Yönergesi” gereğince çalışma gruplarının yürütme kurullarının da görevi 23.12.2011’de yapılan genel kurulumuz sonrasında sona ermektedir. Yeni dönemde KFÇG ve KTÇG yürütme kurullarında görev almak isteyen KFÇG ve KTÇG üyelerinin 12 Ocak 2012 tarihine kadar info@tfd.org.tr adresine bu isteklerini belirten bir e-posta ile başvurmaları gerekmektedir. 13 Ocak 2012 tarihinde yapılacak olan TFD yönetim kurulu toplantısında yeni yürütme kurulu üyeleri atanacaktır.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim KuruluTFD XXIX. Dönem Yönetim Kurulu Görev Dağılımı

26 Aralık 2011
23 Aralık 2011 Cuma günü yapılan olağan genel kurulumuz sonrasında TFD yönetim kurulu toplanarak görev dağılımını yaptı. Yönetim kurulumuzun görev dağılımına buradan ulaşabilirsiniz.

 
TFD Genel Kurulu Seçim Sonuçları

26 Aralık 2011
Derneğimizin XXIX’uncu olağan genel kurulu 23 Aralık 2011 Cuma günü yapıldı. Genel kurulumuza 63 üyemiz katıldı ve 58 üyemiz seçimlerde oy kullandı.
 
TFD yönetim kurulu üyeliklerine Öner Süzer (47 oy), N. Tuğba Kandilci (39 oy), Ersin Yarış (36 oy), Burçak Deniz Dedeoğlu (36 oy), B. Sönmez Uydeş Doğan (35 oy), Yeşim Tunçok (34 oy) ve K. Esra Nurullahoğlu Atalık (29 oy) seçildi.
Yönetim kurulu yedek üyeliklerine,
Zafer Güney (28 oy), Aydın Erenmemişoğlu (28 oy), Mustafa Sertaç Yılmaz (21 oy), Sinan Çavun (14 oy), İlkay Alp Yıldırım (6 oy), Mine Duman (5 oy) ve Merve Denizaltı (1 oy) seçildi.
 
TFD denetleme kurulu üyeliklerine Mehmet Melli (51 oy), Tanju Özçelikay (50 oy) ve Eyüp Sabri Akarsu (34 oy) seçildi.
TFD denetleme kurulu yedek üyeliklerine
Turgut Emrah Bozkurt (11 oy), Alper Okyar (7 oy) ve Deniz Kaleli (4 oy) seçildi.
 
Yapılan seçimde TFD yeterlilik kurulu üyeliklerine de, Tolga Aydos (44 oy), Şule Gök (38 oy), Günay Yetik Anacak (34 oy) ve Canan Uluoğlu (32 oy) seçildi.Kromatografik Yöntemlerle Metod Geliştirme ve Validasyonu Kursu

20 Aralık 2011
20-21 Ocak 2012 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi’nde, "Kromatografik Yöntemlerle Metod Geliştirme ve Validasyonu Sertifika Programı" gerçekleştirilecektir.
Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.Türk Farmakoloji Derneği Genel Kurul Tüzük Değişikliği Önerisi Duyurusu

20 Aralık 2011
Derneğimizin XXIX. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, 16 Aralık 2011 Cuma günü saat 17:00’de, çoğunluk sağlanamadığı için 23 Aralık 2011 Cuma günü saat 17:00’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Mavi Salon’da aşağıdaki gündemle yapılacaktır. Tüm üyelerimize saygıyla duyurulur.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
 
GÜNDEM
1-       Açılış ve saygı duruşu
2-       Kongre divanı seçimi ve yetkilendirme
3-       Yönetim Kurulu çalışma ve mali raporunun okunması
4-       Denetleme Kurulu raporunun okunması
5-       Yönetim kurulunun ibrası
6-       2012-2013 yılları bütçe taslağının görüşülmesi ve onaylanması
7-       2012-2013 yılı giriş aidatı ve yıllık aidatlarının belirlenmesi
8-       Tüzük değişikliği
9-      Yönetim Kurulu’nun Dernek Merkezi olarak kullanılmak üzere Ankara’da gayrimenkul satın alınması için yetki istemesi hakkında
10-   Yeni Yönetim ve Denetleme Kurullarının seçimi
11-   TTB-UDEK temsilcileri seçimi
12-   Yeterlilik Kurulu seçimi
13-   Dilekler
14-   Genel Kurul toplantı tutanağının imzalanması için Kongre Divanına yetki verilmesi
15-   Kapanış

TFD Yönetim Kurulunun önerdiği tüzük değişikliği metnine buradan ulaşabilirsiniz Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akılcı İlaç Kullanımı Sempozyumu-1

29 Kasım 2011
6 Aralık 2011 Salı günü saat 12:30-15:30 arasında, İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akılcı İlaç Kullanımı Sempozyumu-1: Akılcı İlaç Kullanımı ve HIV/AIDS” düzenlenecektir.Prof. Dr. Lütfiye EROĞLU’nun emeklilik töreni

21 Kasım 2011
İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfiye Eroğlu için 25 Kasım 2011 Cuma günü emeklilik töreni düzenlenecektir.
Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.Klinik İlaç Araştırmaları Hakkında Basında Çıkan Haberler için TFD Açıklaması

18 Kasım 2011
15 Kasım 2011’den başlayarak basında Türkiye’deki ilaç araştırmaları konusunda birbiri ardına çeşitli yazılar çıkmıştır. Bu yazıların büyük çoğunluğu “yanlış ve çarpıtılmış” bilgiler içermektedir. Bu konuya açıklık kazandırmak için Türk Farmakoloji Derneği bu açıklamayı yapmak ve halkımızı bilgilendirmek zorunluluğunu görmüştür. Açıklamada, sade vatandaşlarımızın anlayabilmesi için, mümkün olduğunca yalın, teknik detaylardan ve farklı şekilde anlaşılabilecek ifadelerden uzak bir dil kullanılmasına özen gösterilmiştir.
 
Basında çıkan haberlerin kaynağı nedir?
14 Kasım 2011 günü The Independent gazetesinde bir haber çıkmıştır (http://www.independent.co.uk/news/world/asia/article6261919.ece ). Bu haber özetle, Hindistan’daki ilaç araştırmalarında gönüllülerin usulüne göre izni alınmadan çalışmalara dahil edildiğinden, ülkedeki mevzuatın gevşekliğinin bu tür uygulamalara izin verdiğinden, ilaç firmalarının tehlikeli araştırmalarını bu ülkeye kaydırdıklarını ve 2007-2010 döneminde ülkede en azından 1730 kişinin bu nedenle öldüğünden bahsetmektedir. Yazıda, ayrıca kaynak olarak Dünya’daki tüm klinik ilaç araştırmalarının kaydının tutulduğu resmi internet sitesi olan www.clinicaltrials.gov adresinin gösterildiği bir resim yer almaktadır. Bu resimde Hindistan’da yapılmakta olan klinik ilaç araştırması sayısı 1727 olarak gösterilmektedir.
 
Basında çıkan haberlerin temel yanlışı nedir?
Yukarıda bahsedilen ve Hindistan’da yürütülen klinik ilaç araştırma sayısını gösteren “1727” ile 2007-2010 döneminde Hindistan’da klinik araştırmalar nedeniyle ölen kişi sayısı olarak iddia edilen “1730” sayısı aynı farz edilmektedir. Aynı resim üzerinde, Türkiye’de yapılan klinik ilaç araştırmalarının sayısı olan “893” sayısının “Türkiye’de Ölen Hastalar” olduğu varsayılarak bir dizi haber yapılmıştır. İlk çıkan haberden sonra bazı gazeteler konuyu daha da çarpıtarak bir dizi haber daha yapmışlardır. Orijinal yazıda sadece “klinik ilaç araştırmaları” tartışma konusu yapıldığı ve The Independent haberinde “biyoyararlanım/biyoeşdeğerlilik” çalışmalarından hiç bahsedilmediği halde, basınımızda Türkiye’deki bu gruptaki çalışmalar da aynı kategoriye alınarak yerden yere vurulmaktadır. Ayrıca orijinal yazıdaki resmin sağ alt köşesinde yer alan kaynak kısmı kırpılarak kullanılmış ve yeni haber içeriklerine bir dizi bilgi kirliliği de eklenmiştir.
 
Basınımızda yer alan haberler içerisinde bahsedilen ölümlerin hangi çalışmalara katılan hastalar arasından olduğu belirtilmemektedir. Mevcut düzenlemeler nedeniyle, kolaylıkla T.C. Sağlık Bakanlığı kayıtlarından bu çalışmalar, varsa eksiklikleri veya sorunları tespit edilebilir. Kayıtlar incelendiğinde usullere uygun olarak gerçekleştirilen tüm çalışmalar, bu çalışmalara katılan hastalar ve sonuçlar görülerek, kaybedilen hasta sayısı konusunda bilgi sahibi olunabilecektir.
 
The Independent haberindeki temel eksiklik nedir?
Bu haberde kullanılan Dünya haritasında sanki bu tür araştırmalar sadece az gelişmiş ülkelerde yapılıyor izlenimi verilmektedir. Oysa, tüm Dünya’da erişim tarihi itibariyle www.clinicaltrials.gov sitesine kayıtlı 116.254 çalışma vardır. Bu çalışmaların yarıya yakını (57692 çalışma) ABD’de yapılmaktadır. Avrupa bölgesi Dünya’da 30.004 çalışma ile ikinci sıradadır. Bu rakamlara Kanada (8.857 çalışma), Japonya (2.067 çalışma) ve Avustralya (3.282 çalışma) eklenirse yapılan çalışmaların yaklaşık %88’inin batı dünyasına ait gelişmiş ülkelerde yapıldığı görülecektir. Bu sayılara İsrail’de yapılan 3.243 çalışma da eklenirse bu oran %90’ın üzerine çıkmaktadır (Kaynak: http://clinicaltrials.gov/ct2/search/map, erişim tarihi 16.11.2011).
 
Ortadoğu bölgesinde gösterilen 4.590 çalışmanın en büyük bölümü 3.243 çalışma ile İsrail’de yapılmaktadır, Türkiye kayıtlı 895 çalışmayla bu bölgede ikinci sıradadır, ancak Türkiye’de yapılan çalışmalar tüm Dünya’da yapılan çalışmaların sadece %0.77’sini oluşturmaktadır (Kaynak: http://clinicaltrials.gov/ct2/search/map?map=ME, erişim tarihi 16.11.2011). Türkiye’de maalesef çok az sayıda klinik ilaç araştırması yapılmaktadır. Bu sayının artması gerekmektedir ve basında yer alan bu tür yanlış ve çarpık haberler halkımızda yanlış düşünceler oluşmasına neden olup, bu konuda ilerlememize önemli sekte vurmaktadır. Örneğin basında yer alan haberlerde Türkiye’de klinik ilaç araştırmalarında 893 kişi ölmüş gibi gösterilmektedir, oysa bu sayı erişim tarihi itibariyle Türkiye’deki toplam klinik araştırma sayısıdır. Bu araştırma(lar)da kullanılan ilaçlarla ilişkili ölüm varsa bu T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bilgilendirme amacıyla kamuoyuyla paylaşılabilir.
 
“The Independent” gazetesi ilk haberden sonra bu konuyu izleyen ve açıklığa kavuşturan yeni haberler yaptı mı?
Gazetede 15 Kasım 2011 (http://www.independent.co.uk/news/world/asia/from-tragedy-to-travesty-drugs-tested-on-survivors-of-bhopal-6262412.html?origin=internalSearch) ve 16 Kasım 2011 (http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/delhi-to-examine-weak-regulation-of-clinical-trials-6262754.html?origin=internalSearch) tarihlerinde iki ayrı yazı daha çıkmıştır. Bu yazılarda da özetle iddiaların üzerine gidilerek ve Hindistan’daki mevzuat gevşekliğinin bu ülke otoriteleri tarafından da kabul edildiği belirtilmektedir. Bu yazılarda yukarıda ilk yazıdaki temel eksiklik olarak belirttiğimiz ilk yazıdaki yanlış anlaşılabilme durumu da “Dünyada 120.000 civarında klinik araştırma sürdürülüyor” olarak düzeltilmiştir. Bu yazılarda ayrıca Batı Dünyası’nda bu konudaki düzenlemelerin oldukça sıkı olduğu, ancak Üçüncü Dünya’ya ait birçok ülkede durumun böyle olmadığı belirtilmiştir. Bu ülkelere örnek olarak gösterilen Brezilya’da 150 milyon kişinin sağlık güvencesinden yoksun olmasının ve ülke mevzuatındaki eksikliklerin istenmeyen sorunlara yol açabileceğinden bahsedilmiştir.
 
Türkiye’de klinik ilaç araştırması mevzuatı nasıldır?
Yıllar içinde oluşan tecrübeler ışığında insan üzerinde gerçekleştirilecek tüm klinik ilaç araştırmalarında, çalışmaya katılan bireylerin (hasta veya sağlıklı gönüllülerin) haklarının korunması amacıyla birçok düzenleyici mekanizma devreye konulmuş olup, Türkiye Cumhuriyeti kanun ve yönetmelikleri ile de bu tür araştırmalara başlama ve devam edebilme kriterleri Türkiye’de 1993 yılından bu yana uluslararası mevzuat ile bire bir uyumludur. Bu konuda ülkemizde geçilen aşamaları http://www.tfd.org.tr/eski/klinikarastirma.htm adresinden izleyebilirsiniz. Türkiye’de halen yürürlükte olan yasal mevzuata (Kanun, Yönetmelik ve 15 Kılavuz) T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü (İEGM) resmi internet sayfasından (www.iegm.gov.tr) erişilebilmektedir.
Bunun dışında bu tür araştırmaları, kurallarına uygun olarak gerçekleştirmeyen kişiler için T.C. Ceza Kanunu’nun 90. Maddesi ile ciddi yaptırımlar da ön görülmüştür.
 
Etik Kurulları ve Sağlık Bakanlığı sadece araştırmanın ilk onayı aşamasında değil, araştırma süresince güvenlilik ve etkililik verilerini sürekli değerlendirmekte ve gönüllü güvenliğine yönelik bir risk olduğunu düşündüren durumlarda araştırmayı durdurabilmektedirler. Klinik ilaç araştırmalarında ayrıca çalışma protokolüne özel güvenlilik ve etkililik verilerini değerlendiren “Bağımsız Veri Değerlendirme Komiteleri” bulunmaktadır ve tüm Dünya’dan toplanan veriler, alanında uzman doktorlar tarafından izlenmektedir. Klinik ilaç araştırmaları Üniversite ve Araştırma Hastanelerinde konularında uzmanlığı bulunan deneyimli doktorların sorumluluğunda yapılmaktadır. Araştırmaya katılım gönüllülük ve araştırma hakkında bilgilendirilen kişinin yazılı olurunun alınması esasına dayanmaktadır.
 
Klinik ilaç araştırmaları nedir ve niçin gereklidir?
İnsanlar üzerinde yapılan klinik ilaç araştırmaları, ilaç geliştirilmesi aşamalarının vazgeçilmez ve uluslararası düzenlemeler ile bir ilaç adayının ilaç olarak adlandırılabilmesi için gerekli olan en önemli bölümüdür. Klinik ilaç araştırmaları tıbbi gereksinimin karşılanmamış olduğu tedavi alanlarında veya var olan tedavilerin iyileştirilmesine yönelik geliştirilmekte olan yeni moleküllerin etkililiğini ve güvenliliğini değerlendirmeyi hedeflemektedir. İlacın milyonlarca insanın kullanımına sunulması öncesinde ruhsatlandırılması için klinik ilaç araştırma sonuçları değerlendirilmektedir.
Bir ilaç ruhsatlanıp piyasaya çıkmadan önce üç ayrı evre klinik ilaç araştırmalarına tabi tutulmaktadır. Ruhsat alıp piyasaya çıktıktan sonra da ilacın etkililiği ve güvenliliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için dördüncü evre klinik ilaç araştırmaları sürdürülür.
Birinci evre klinik ilaç araştırmalarında ilaç adayı insanlara ilk kez uygulandığı için daha risklidir ve gönüllülerin etkilenmemesi ve herhangi bir sorun çıkarsa çok çabuk anlaşılabilmesi ve tedavi edilebilmesi için çok sıkı önlemler alınır. Ülkemizde bu nedenlerle birinci evre klinik ilaç araştırmaları bir tıp doktoru farmakoloğun yönetmesi zorunludur. İlerleyen evrelerde klinik ilaç araştırmalarının riskleri, ilaç adayı hakkında bilgilerimiz arttığı için gittikçe küçülür. Yaklaşık 3 sene öncesine kadar ikinci evre klinik ilaç araştırmalarında da ekip içinde bir tıp doktoru farmakoloğun bulunması zorunluydu, ancak T.C. Sağlık Bakanlığı’nın son çıkarttığı yönetmeliklerle Türk Farmakoloji Derneği bu konuda olumsuz görüş bildirmesine rağmen bu zorunluluğu ortadan kaldırmıştır. Erken evre klinik ilaç araştırmalarının riskleri göz önüne alındığında bu durum kanımızca en kısa zamanda düzeltilmelidir.
 
Yeni ilaçlar nasıl geliştirilir?
Günümüzde bir ilacın geliştirilmesi için en az on yıl süren, yüzlerce araştırma yapılması ve onlarca klasör dolusu bilginin elde edilmesi gerekmektedir. Yeni bir ilaç geliştirilirken, insanda denenmeden önce deney hayvanlarını da kapsayan biçimde yıllar süren çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar içinde toksikolojik çalışmalar da yer almaktadır. Elde edilen veriler dikkatle değerlendirildikten sonra insanda herhangi bir toksik etki öngörülüyorsa, insanda hiç denenmemekte ve ilaç haline gelme şansını yitirmektedir. Ancak insanda güvenle kullanılması beklenen ilaç adayları, söz konusu verileri inceleyip güvenliliğine kanaat getiren uzman kurulların resmi izniyle insanda denenme aşamasına gelebilmektedir. Elbette bu aşamadaki risk sıfır değildir ama çalışmanın yapılacağı yerler olası riskler için yeterli donanıma sahiptirler.
Bir maddenin ilaç adını alabilmesi için ruhsat verilmeden önce ülkemizdeki sağlık otoritesi olan T.C. Sağlık Bakanlığı’nın da yaptığı gibi, Dünya’nın bütün ülkelerinde o bilgilerin incelenmesi gerekmektedir ve bugün araştırmaya 10.000 madde ile başlasak en az on yılın sonunda bunlardan sadece biri ruhsat alıp eczane raflarına gelebilecektir. Tabi ki bütün bu araştırmalar sırasında son derece titiz, detaylı ve hassas çalışmalar her zaman için insanı ön plana alınarak yapılmaktadır.
 
Biyoyararlanım/biyoeşdeğerlilik çalışmaları nedir?
Yukarıda belirtildiği gibi bir orijinal ilaç çok uzun bir yoldan geçerek ruhsatlanır ve eczanelerde satılmak üzere piyasaya çıkar. Belli bir süre içinde aynı ilacın başka firmalar tarafından üretilip satılması da uluslar arası hukuk ve patent süreleri gereği mümkün değildir. Ancak bu süre bittiğinde başka ilaç firmaları da aynı ilacı belli süreçleri yerine getirdikten sonra üretip, ruhsat alıp piyasaya sürebilirler.
 
Bu süreçte “muadil” olarak piyasaya çıkacak ilacın “orijinal” ilaç ile aynı olduğunun belirlenmesi esastır. Biyoyararlanım/biyoeşdeğerlilik çalışmaları çok sıkı kurallara bağlı oluşturulan özel amaçlı kliniklerde “İyi Klinik Uygulama” prensiplerine uygun olarak (özel bazı ilaçlar dışında) sağlıklı gönüllülere ilacın doktor kontrolünde tek bir dozunun sadece bir kez uygulanması ve ilacın vücuttan tamamen atılana kadar izlenmesi ile yapılır. Gönüllüler tek bir doz orijinal ilaç (veya piyasaya çıkma başvurusunda bulunulan muadil adayını) alırlar, ilaç vücutttan tamamen atılana kadar izlenir daha sonra ilk seferde orijinal ilaç almışsa bu kez muadil adayını (ilk seferde muadil adayını almışsa bu kez orijinal ilacı) alarak ilaç tamamen vücuttan atılana kadar izlenirler. Elde edilen verilerle muadil adayının zaten yıllardan beri ruhsatlı biçimde tedaviye sunulmuş olan orijinal ilacın eşdeğeri olduğunun kanıtlanması gerekir. Mevzuatımız haklı olarak bu çalışmaların mutlaka bir tıp doktorunun öncülüğünde yapılmasını zorunlu kılmıştır. Kuşkusuz bir muadil ilaç adayının karşılaması gereken tek koşul biyoyararlanım/biyoeşdeğerlilik çalışması değildir ancak bu koşullar arasında en önemlilerden birini oluşturmaktadır.
 
Basında çıkan haberlerde asıl haber kaynağında amaç mevzuatı gevşek ülkelerde Türkiye’de etik kurul onayı alamayacak “tehlikeli” ilaç adaylarının Hindistan gibi ülkelerde klinik ilaç araştırmalarına tabi olduğu tartışılırken bir dizi çarpıtma ile olay biyoyararlanım/biyoeşdeğerlilik çalışmalarını diğer klinik ilaç araştırmalarıyla aynı kefeye koyan bir bilgi kirliliği oluşturulmuştur. Oysa yukarıda açıklandığı gibi bu çalışmalarda zaten milyonlarca kutusu tüketilmiş olan orijinale muadil ilaç adayının milyonlarca kutusu piyasaya çıkmadan önce yalnızca tek bir dozunun çok sıkı kurallarla incelenmesinden ibarettir.
 
Klinik ilaç araştırmalarına katılan gönüllüler kobay mıdır?
Basında yer alan haberlerde klinik ilaç araştırmalarına katılan bireyler için “kobay” ifadesi kullanılarak çalışmaya katılan kişilerin haklarının kötüye kullanıldığı ifade edilmektedir. Oysa günümüzde ifade edildiği gibi klinik ilaç araştırmalarına katılmak, özellikle başka tedavi seçeneği olmayan hastalar için bir hak ihlali yaratmadığı gibi kendileri için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Türkiye’de çalışmaya katılacak kişiler, serbest iradesiyle vereceği karar ve rıza (bilgilendirilmiş gönüllü oluru) olmadan klinik ilaç araştırmalarına dahil olamazlar. Özellikle hastalığın kendisi ölümcül sonuçlar doğuran, mevcut tedavilere yanıt vermeyen kanser hastaları bu duruma en çarpıcı örnektir. Kanser dışında insan doğası gereği ölümle sonuçlanan daha birçok başka hastalık bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak kalp krizi, AIDS, hepatit ve sayısız birçok örnek daha verilebilir. Tüm bu tür hastalıklarda daha önceden araştırmalarla etkililiği ve güvenliliği, yukarıda söz edilen ilaç geliştirilmesi düzenlemelerine uygun olarak kanıtlanmış ilaçlar kullanılabilmektedir. Ancak onaylanmış ve rutin hekimlik sanatı içerisinde etkili ve güvenli olduğu bilinen ilaç tedavisi uygulansın veya uygulanmasın bu tür hastalıkların insan doğası gereği yine de ölümle sonuçlanacağı tıbbi bir gerçektir. Bu bağlamda her ne kadar istenmeyen bir durum ise de klinik ilaç araştırmaları olmasa da hastaların kaybedileceğinin bilinmesi ve konunun bu zeminde tartışılması gerekmektedir.
 
Bilgilendirilmiş gönüllü oluru nedir?
Kişiler klinik araştırmalara katılmadan önce kendilerine araştırmanın ne olduğu ve olası tüm riskleri anlatılır bu şekilde detaylı olarak aydınlatılır. Kişinin istediği her an çalışmadan ayrılma hakkının olduğu ve çalışmadan ayrılırsa tedavisinin aksatılmayacağı da belirtilir. Araştırmaya onay veren etik kurullar gönüllülerin bilgilendirileceği metni detaylı olarak incelerler ve tüm diğer kriterlerle birlikte ancak gönüllünün bilgilendirileceği metni de onaylarlarsa çalışmaya onay verirler. Mevzuatımızda kısıtlıların ve engellilerin bilgilendirilmesi için özel koruyucu düzenlemeler vardır.
 
Türkiye’de klinik ilaç araştırmalarına katılan gönüllüler bu işi para karşılığı mı yapar?
Ülkemizde para karşılığı klinik ilaç araştırmalarına katılmak yasal değildir. Ancak gönüllülerin bu çalışmalara katıldıklarında maruz kalacakları zorunlu masrafları (ulaşım, işgücü kaybı, vb.) çalışmanın sponsoru tarafından karşılanır. Türkiye’de vatandaşlarımızın hemen tamamı sosyal güvenlik şemsiyesi altında olduğu için, ABD dahil başka birçok ülkede olduğu gibi ilaç alamadığı için klinik ilaç araştırmalarına katılma ülkemizde bir gerekçe olarak öne sürülemez.
 
Klinik ilaç araştırmaları ülkemizde hiç yapılmasa ve bize sadece güvenli olduğu bilinen ilaçlar gelse ve biz bunları kullansak daha iyi olmaz mı?
Yukarıda da belirtildiği gibi yeni ilaçların araştırmalarının %90’ından fazlası batılı gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilmiştir. Türkiye’nin bu araştırmaları red etmesi, teorik olarak mümkün olmakla birlikte bu alanda çalışan ve bilimsel düşünceye sahip hiçbir kişi tarafından akılcı bulunmayacaktır. Kendi ilaç sanayisini geliştirmek isteyen ve yeni ilaç geliştireceği hedefini koymuş bir ülkenin klinik ilaç araştırması yapmaması kabul edilebilir bir durum değildir. Eğer bu tür araştırmaların Türkiye dışındaki diğer gelişmekte olan ülkelerde gerçekleştirilmesi ve sonrasında Türkiye’de kullanılabileceği gibi bir düşünce varsa, bu da etik ve ahlaki değerler açısından tekrar tekrar irdelenmesi gereken bir başka durumdur.
 
Dünya’da da klinik ilaç araştırmaları hiç yapılmasa biz var olan ilaçlarla yetinemez miyiz?
Öncelikle klinik ilaç araştırmaları sadece yeni geliştirilen ilaçlarla yapılmaz ve bu çalışmaların çok büyük bölümünde mevcut ilaçlarımızı daha iyi tanımak için veri oluşturulması amaçlanır. Örneğin bir ilaç belli bir yan etki oluşturuyorsa bunun nedenleri araştırılabilir ve yan etki oluşturabileceği kişiler önceden belirlenebilirse o ilacın yerine tedavilerinde başkaları kullanılabilir. Bazı hastalıkların tedavisinde mevcut ilaçlarla başarı sağlanamamaktadır ve yeni tedavilere ihtiyaç bulunmaktadır.
Başka bir örnek vermek gerekirse, bakteriler antibiyotiklere her geçen gün daha fazla direnç kazanmaktadırlar. Eğer direnç kazanmış bakteriler için yeni antibiyotikler geliştirilmezse yakın gelecekte enfeksiyon hastalıklarının tedavisi çok zorlaşacak ve geçmişte olduğu gibi büyük tehlikeli salgınlar oluşabilecektir.
 
Medyanın görevini yapması yanlış mı?
Medyanın tüm konularda halkı doğru bir şekilde bilgilendirmesi esastır. Ancak son haberlerde olduğu gibi dönem dönem medya aracılığıyla klinik ilaç araştırmaları ile ilgili “tüm gerçeği” yansıtmayan ve çalışmalara katılan hasta veya sağlıklı gönüllülere “kobay” ifadesinin kullanıldığı yayınlar yapılmaktadır. Bu tür yayınların, ne yazık ki, en temel özelliği somut bir olgu veya veriden ziyade belirli zaman dönemlerini kapsayan veya genellemeler dolu ifadeler ile toplumu araştırmalardan soğutucu özelliğidir. Çalışmaların Türkiye’de uygulanmaması bu tür araştırmaların sonunu getirmeyecektir.
 
Sorumlu ve araştırmacı gazetecilik ilkelerinden uzak, hiçbir araştırma yapılmadan terminolojide ciddi hatalar yapılarak “Klinik Araştırmalar” hakkında çıkan asılsız haberler ülkemizde Etik Kurullarının ve Sağlık Bakanlığının çalışmalarını ve ilgili tarafları yok saymakla kalmayıp çalışmaya katılan binlerce gönüllünün tedavilerini de riske etmektedir. Toplum sağlığını doğrudan ilgilendiren konularda haber yaparken yazı işlerinin almış oldukları sorumluluğun bilincinde, araştırmacı ve etik basın ilkelerine sahip çıkmaları beklenmektedir.
 
Türkiye’de yapılan çalışmalarda hiçbir etik ihlalle karşılaşılmamakta mıdır?
Her alanda olduğu gibi ilaç araştırmaları ile ilgili alanda da bir takım usulsüzlükler yapılagelmiştir. Eğer konu bu bağlamda gündeme getirilmişse, söz konusu bilgilerin somutlaştırılarak güncellenen ceza kanunumuzda ifade edilen ilgili maddeler doğrultusunda işlemin yapılması önünde de hiçbir engel bulunmamaktadır.
 
Türk Farmakoloji Derneği klinik ilaç araştırmalarının daha üst standartlara ulaştırılması için T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ne beklemektedir?
Ülkemizde 2008 yılına kadar geçerli olan mevzuatta yer aldığı gibi, ikinci evre (Faz II) klinik ilaç araştırmalarında bir tıp doktoru farmakolog bulunmasının eklenmesi bu çalışmaların standartlarını daha üst düzeylere taşıyacaktır.
 
Klinik ilaç araştırmalarına onay veren etik kurullarda Türk Farmakoloji Derneği görüşüne göre hem tıp doktoru hem de eczacı farmakoloğun bulunması gerekmektedir, oysa mevcut düzenleme ikisinden birinin olmasını yeterli bulmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Klinik ilaç araştırmalarıına onay veren etik kurullarda hem eczacı hem de tıp doktoru farmakoloğun bulunması bu konudaki incelemelerin daha da titizlikle yapılmasını sağlayacaktır.
 
Tıbbi farmakoloji uzmanlığı, 26 Nisan 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6225 sayılı yasada bir tıpta uzmanlık dalı olarak yer almaktadır. Ancak son Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) ülkemizin hiçbir üniversitesinde tıbbi farmakoloji uzmanlık öğrenciliği kadrosu tahsis edilmemiştir, bu konuda itirazlarımız da sonuç bulmamıştır. Eğer bu durum kalıcı bir karar ise ülkemizde tıp doktoru farmakologların yetişmesinin önü çok önemli ölçüde tıkanmış olacaktır. Türk Farmakoloji Derneği ülkemizde farmakolojinin gelişmesi için “Klinik Farmakoloji” ve “Klinik Toksikoloji” yan dallarının açılması için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yasal düzenleme yapmasını beklemektedir.
 
Saygılarımızla
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
18 Kasım 2011
 
 Türk Farmakoloji Derneği Genel Kurul Duyurusu

15 Kasım 2011
Derneğimizin XXIX. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, 16 Aralık 2011 Cuma günü saat 17:00’de, çoğunluk sağlanamadığı taktirde 23 Aralık 2011 Cuma günü saat 17:00’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Mavi Salon’da aşağıdaki gündemle yapılacaktır. Tüm üyelerimize saygıyla duyurulur.
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu
 
GÜNDEM
1-       Açılış ve saygı duruşu
2-       Kongre divanı seçimi ve yetkilendirme
3-       Yönetim Kurulu çalışma ve mali raporunun okunması
4-       Denetleme Kurulu raporunun okunması
5-       Yönetim kurulunun ibrası
6-       2012-2013 yılları bütçe taslağının görüşülmesi ve onaylanması
7-       2012-2013 yılı giriş aidatı ve yıllık aidatlarının belirlenmesi
8-       Tüzük değişikliği
9-      Yönetim Kurulu’nun Dernek Merkezi olarak kullanılmak üzere Ankara’da gayrimenkul satın alınması için yetki istemesi hakkında
10-   Yeni Yönetim ve Denetleme Kurullarının seçimi
11-   TTB-UDEK temsilcileri seçimi
12-   Yeterlilik Kurulu seçimi
13-   Dilekler
14-   Genel Kurul toplantı tutanağının imzalanması için Kongre Divanına yetki verilmesi
15-   KapanışİKU'ya Giriş Eğitimi Bursu Duyurusu

15 Kasım 2011

Viyana School of Clinical Research (VSCR) 13-14 Aralık 2011 tarihleri arasında Ankara Bilkent Otel'de "İKU'ya Giriş Eğitimi" düzenleyecektir. Bu kurs için bir TFD üyesine kayıt ücreti bursu sağlanacaktır. Burs yol ve konaklamayı içermemektedir. İlgilenenlerin 25 Kasım 2011 tarihine kadar CV’leri ile birlikte info@tfd.org.tr adresine başvurmaları rica olunur.
Kurs program ve duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

 Kromatografik Yöntemlerle Metod Geliştirme ve Validasyonu Sertifika Programı

14 Kasım 2011
25-26 Kasım tarihlerinde İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi’nde Kromatografik Yöntemlerle Metod Geliştirme ve Validasyonu Sertifika programı:Deney Hayvanları Kullanım Kursu, 05-14 Aralık 2011, Konya

05 Kasım 2011

Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi Deney Hayvanları Etik Kurulu, 05-14 Aralık 2011’de, Konya’da Deney Hayvanları Kullanım Kursu düzenleyecektir.
Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

 
TFD Bülteni Sayı 110, Ekim-Aralık 2011

05 Kasım 2011

TFD Bültenin tüm sayıları için içindekiler tablosu yayınlanmıştır. TFD Bülteni'nin yeni sayısına ve içindekiler tablolarına buradan ulaşabilirsiniz.
2.Ulusal Kalite ve Güvenlik Ödülleri

02 Kasım 2011
Yusuf Cem Kaplan, Barış Karadaş, Mesut Özoğul ve Orkun Kitapçıoğlu’nun “Yatan Hastalar İçin Kullanılan Elektronik Tedavi Tabela Sisteminde İlaç-İlaç Etkileşimi Bilgilendirme ve Takip Modülünün Oluşturulması ve İlaç Güvenliğine Katkıları” başlıklı çalışmaları 2.Ulusal Kalite ve Güvenlik Ödülleri kapsamında dereceye (ilk 5) girmiştir. 24 Kasım 2011 Perşembe günü 3. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi’nin açılışında derece açıklanıp ödül takdim edilecektir.
 TFD 21. Ulusal Kongresi Sonrası Anket

25 Ekim 2011

Soruları görebilmek ve yanıtlayabilmek için önce kullanıcı adınız ve şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. Ankete buradan ulaşabilirsiniz.
Prof. Dr. Süleyman Çelik emeklilik töreni.

25 Ekim 2011
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı
öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Çelik için 27 Ekim 2011 Perşembe günü
emeklilik töreni düzenlenecektir.
TFD Ulusal Kongresinde Posterlerin Sunulacağı Salonlar

18 Ekim 2011
1. Poster salonu: Üst kat sol taraf
2. Poster salonu: Üst kat sağ taraf
3. Poster salonu: Alt kat
 
20 Ekim 2011 Perşembe
Salon
Poster No
Konular
1. Poster salonu:
P-1 / P-36
Kardiyovasküler Farmakoloji
2. Poster salonu:
P-37 / P-80
Santral Sinir Sistemi Farmakolojisi
3. Poster salonu:
P-81 / P-127
Endokrin Sistem Farmakolojisi, Gastrointestinal Sistem Farmakolojisi, Solunum Sistemi Farmakolojisi, İskelet Kası ve Düz Kas Farmakolojisi
 
21 Ekim 2011 Cuma
Salon
Poster No
Konular
1. Poster salonu:
P-128 / P-164
Enflamasyon, Farmakogenetik, Farmakoepidemiyoloji, Farmakolojik Yöntemler
2. Poster salonu:
P-165 / P-206
Klinik Farmakoloji ve Tedavi, Klinik Toksikoloji
3. Poster salonu:
P-207 / P-254
Farmakoloji Eğitimi, Diğer Konular
 
 
Sözlü Sunular ve Salonları
20 Ekim 2011 Perşembe
Salon
Sunur No
Konular
A
S-1/S-6
Kardiyovasküler Farmakoloji
B
S-7/S-12
Santral Sinir Sistemi Farmakolojisi
C
S-13/S-18
Genitoüriner (Renal) Sistem Farmakolojisi / Farmakoloji Eğitimi
D
S-19/S-24
Endokrin Sistem Farmakolojisi/Gastrointestinal Sistem Farmakolojisi
 
21 Ekim 2011 Cuma
Salon
Sunu No
Konular
A
S-25/S-30
Kardiyovasküler Farmakoloji
B
S-31/S-36
Diğer Konular
C
S-37/S-42
Farmakogenetik / Klinik Farmakoloji ve Tedavi / Klinik Toksikoloji
D
S-43/S-48
Solunum Sistemi Farmakolojisi / Enflamasyon / Diğer KonularTFD Ulusal Kongresine Kabul Edilen Bildiriler

22 Eylül 2011
21. Ulusal Farmakoloji Kongresi bildiri değerlendirme sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bildirilerin durumları ve sunulma zamanları sisteme kayıt numaranıza ve bildiri adınıza göre sıralanmış olarak verilmektedir. Plaza Turizm tarafından ayrıca tarafınıza kabul e-postası gönderilecektir.

 
TİK 2011-2012 Yayınlandı

25 Ağustos 2011
Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik Yayınlandı

19 Ağustos 2011
Klinik araştırmalar hakkında yönetmelik 19 Ağustos 2011 tarih ve 28030 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.
Yönetmelik metnine buradan ulaşabilirsiniz.
 Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Değişiklik

22 Temmuz 2011

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ile Tarife ve Talimatında Yapılan Değişiklikler 19 Temmuz 2011 günü Resmi Gazete yayımlanarak 30 Temmuz 2011 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğü kondu.

TTB tarafından yapılan bu değişikliklerin ardından Sigorta Şirketlerinden poliçe teklifleri istenmiştir. Poliçelerin ayrıntılı olarak incelenmesinden sonra hekimler lehine olduğu düşünülen poliçeler hakkında 30 Temmuz 2011 tarihinden önce Tabip Odalarına ve TTB üyelerine bilgi verilecektir.

Meslektaşlarımızın sigorta poliçelerini almadan önce TTB tarafından yapılacak bilgilendirmeyi beklemelerinde yarar vardır.

Yapılan değişikliklerle ilgili bilgi notu:

1- Her bir olay için azami teminat tutarı 300 Bin TL’den 400 Bin TL’ye çıkarılmıştır.

2- Daha önce olay sayısına göre toplam teminat tutarında bir üst sınır bulunmazken, 1.800.000. TL’lik üst sınır getirilmiştir.

3- Daha önce sigortalı hekim, hatalı tıbbi tedavi nedeniyle tazminat ödemediği her bir yıl için %20’ye kadar yükselen prim indiriminden yararlanırken, değişiklikle kusurlu bulunup tazminat ödemese de hatalı tedavi iddiası ile ihbarda bulunulan hekimlerin de indirimden yararlanamayacağı düzenlenmiştir

4- Sigortalıya bir yıllık sözleşme süresi içinde veya sözleşme döneminden önceki 10 yıllık dönemde yapılan tıbbi uygulamalarla ilgili tazminat taleplerine karşı teminat sağlanmıştır. Ancak on yıllık sürenin başlangıcı 30 Temmuz 2009 olarak belirlenmiştir. Bu yıl için bu süre geriye doğru iki yıl olup on yıllık süre gerçekte 2019 yılında yürürlüğe girebilecektir.

Mesleki faaliyet sürdürülmesine rağmen bir aydan fazla sigortaya ara verilmesi halinde ara verilen dönemde yapılan tıbbi uygulamalar sonradan sigorta yapılsa da teminat dışında kalmaktadır. Böylece sigortanın kesintisiz yaptırılması öngörülmüştür. Ancak bir aya kadar aralar geriye dönük teminatın içinde kalmaktadır.
Hekimlik mesleğinin bırakılması halinde geriye dönük 10 yıllık teminata ek olarak son sigorta sözleşmesi dönemindeki mesleki faaliyetinden kaynaklanan tazminat talepleri sözleşmeyi takip eden iki yıl süresince teminat altına alınmıştır. Daha önceki düzenlemede sözleşmenin bitiş tarihinden sonraki iki yıllık süreden mesleğin bırakılması koşuluna bakılmaksızın bütün hekimler yararlanabiliyordu.

5- Daha önce teminat içinde olan “Her türlü deneyden kaynaklanan tazminat talepleri” Sigorta teminatı dışında kalan haller içinde sayılmıştır.

6- Daha önce dava açılması ya da mahkeme tarafından hekimin kusurlu olduğuna dair bir karar verilmiş olması halinde riziko gerçekleşmiş sayılıyor ve hekimin sigortacıya bu durum beş gün içinde bildirim yükümlülüğü doğuyordu.

Yapılan değişiklikle hekim kendisine tazminat talebinde bulunulduğunu öğrendiği anda riziko gerçekleşmiş sayılmış ve böylece hekimin ihbar yükümlülüğü başlatılmıştır. Tazminat talebinde bulunduğunu hangi halde öğrenmiş sayılıp bildirim yükümlülüğünün ne zaman başlayacağı tanımlanmamıştır. Ancak sigortacılık uygulamasından “üçüncü kişinin bir tazminat talebini ileri sürüp dava yolu ile takip edeceğini ciddi olarak gösteren beyanının hekime ulaştığı anda” rizikonun gerçekleşmiş sayılacağı söylenebilir. Örneğin tazminat talebini içeren bir ihtarmanenin hekime ulaşması gibi. Dava açılmasa da bu gibi hallerde de riziko gerçekleşmiş sayılacağından hekimlerin sigortacıya 5 günlük bildirim yükümlülüğü başlayacaktır.

7- Risk Grupları Tablosunda ise; “Pedodonti” uzmanlık dalının adı “Çocuk Diş Hekimliği” olarak değiştirilmiş, “Sitoloji (Sitopatoloji)” uzmanlık dalının risk grubu 1. Grup olarak değiştirilmiş,“Tıbbi Parazitoloji (Parazitoloji)” uzmanlık dalının risk grubu 1. Grup olarak değiştirilmiş, 2. Risk Grubunda yer almak üzere “Restoratif Diş Tedavisi” ,“Ağız Diş ve Çene Radyolojisi”, “Gelişimsel Pediatri” uzmanlık dalı eklenmiştir.

 
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Ulusal Standartları Kitabı

17 Temmuz 2011
Uzmanlık derneklerinin temsilcilerinin katkılarıyla hazırlanmış olan TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI kitabına http://www.ttb.org.tr/kutuphane/udekstandartlar.pdf adresinden ulaşılabilir.TFD Akılcı İlaç Eğitimi Kurulu Atandı

06 Haziran 2011
TFD Yönetim Kurulu, Akılcı İlaç Kullanımı konusunun geniş bir açıdan ele alınması, geliştirilmesi ve derneğe gelir getiren faaliyet oluşturulması amacıyla Akılcı İlaç Eğitimi Kurulu oluşturmuştur. Kurulun kurucu başkanı ve üyeleri aşağıda sıralanmıştır.
 
Kurucu Başkan:
Prof. Dr. Ersin Yarış, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kurucu Üyeler:
Prof. Dr. Hakan Ergün, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Tanju Özçelikay, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu Temsilcisi)
Doç. Dr. Hale Zerrin Toklu, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
Uzm. Dr. Aylin Arıcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi
Uzm. Dr. Filiz Özyiğit, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul (Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu Temsilcisi)Bağımlılık Kursu Duyurusu

03 Mayıs 2011

TFD-KTÇG'nin katkılarıyla, Ege Üniversitesi Batı Enstitüsü tarafından 21-22 Ağustos 2011 tarihlerinde İzmir’de “Madde Bağımlılığı ve Toksikoloji” konusunda bir bağımlılık kursu” düzenlenecektir. 2 günlük bu kurs için öğle yemekleri ve kahve araları dahil öngörülen fiyat 180 TL’dir. Kurs için 20 TFD üyesine, kişi başına 100 TL'lik destek verilecektir. Destek başvurularının 15 Mayıs 2011 tarihine kadar serap.akgur@ege.edu.tr adresine yapılması gerekmektedir.
Kursun duyurusuna ve programına buradan ulaşabilirsiniz.


Bu kursa katılanlara 23-26 Ağustos'ta İstanbul'da yapılacak olan IDARS (3. International Drug Abuse Research Society/ISN/ESN Satellite Meeting) toplantısı katılımında indirim sağlanacaktır (300 USD yerine 130 USD) Ayrıca bu şekilde başvuranlar için de süre 15 Mayıs 2011 tarihine kadar uzatılacaktır.

 
18 Mart 2011'de TBMM'ne Sunulan Kanun Resmi Gazetede Yayınlandı

26 Nisan 2011
18 Mart 2011 tarihinde Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından TBMM’ne sunulan kanun teklifi 6 Nisan 2011 tarihinde yasalaştı. 6225 sayılı yasa 26 Nisan 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Yasa metnine buradan ulaşabilirsiniz.
 TFD Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Kararları

02 Nisan 2011

Türk Farmakoloji Derneği'nin genel kurul ve yönetim kurulu kararları yayınlanmaktadır. Bu kararlara ulaşabilmek için önce kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmelisiniz.
Kararlara buradan ulaşabilirsiniz.
Klinik Toksikoloji Kursu Sunumları

02 Nisan 2011
Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu tarafından 22-24 Aralık 2010 tarihlerinde klinik toksikoloji kursu sunumları yayınlanmıştır. Sunumları görebilmek için önce kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmelisiniz. 
Sunumlara buradan ulaşabilirsiniz.18 Mart 2011'de TBMM'ne Sunulan Kanun Teklifi Hakkında TFD Görüşleri

24 Mart 2011
18 Mart 2011 tarihinde Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından TBMM’ne sunulan kanun teklifi hakkında Türk Farmakoloji Derneği (TFD) Görüşleri
 
Madde 8 Hakkında TFD görüşleri
Türk Farmakoloji Derneği Klinik Araştırmalar mevzuatının kanunla düzenlenecek olmasını memnuniyetle karşılamıştır. Ancak, yerel etik kurulların bağımsızlığını güvence alt