Drug Repurposing and COVID-19

04 Temmuz 2020, Cumartesi

Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu 14 Mayıs 2020 tarihinde "Drug Repurposing and COVID-19" isimli uluslararası ve geniş katılımlı başarılı bir webinar düzenlendi.

İlk konuşmacı, İtalya’da Net4Science Academic Spinoff kurucusu ve Magna Græcia Di Catanzaro Üniversitesinin öğretim üyesi Prof. Dr. Stefano Alcaro idi. Prof. Dr. Alcaro, “Drug Repurposing: Definitions and Principles” başlıklı konuşmasında önce tanımlara ve temel prensiplere değindi. İlacın yeniden konumlandırılması, ruhsat alarak onaylanmış ya da ruhsat alamamış ilaçların yeni endikasyonları için keşfi olarak tanımlanıyor. Bu uygulama genellikle, ilaç geliştirme aşamasında ilacın endikasyonunu uyarlamak ya da genişletmek için yapılıyor.
Aynı anlamda kullanılan terimler de bulunuyor: Drug reprofiling, drug retasking, drug indication expansion, drug indication shift, therapeutic switching. Erken ve geç faz ilaç yeniden konumlandırma yapılabiliyor. İlaç yeniden konumlandırma, bilimsel ve pazarlama açıdan önemli etkiye sahip. Öyle ki, örneğin son bir yılda ruhsatlandırılan ilaçların 1/3’ü yeniden konumlandırılmış ilaçlar ve ilaç firmaları için yıllık %25 gelir payına sahip. İlaç yeniden konumlandırmanın diğer objektif avantajları ise ilaç ruhsat sürecini 5-7 yıl gibi bir süre kısaltması, ilaç geliştirmek için ayrılan bütçenin korunması ve çok hedefli ilaç keşif çalışmaları ile yakın bağlantısının olması. İlaç keşfi ve ilaç yeniden konumlandırılmasının teknik yöntemlerine ve biyoinformatik araçlarına da ayrıntılı olarak değinen Prof. Alcaro, ilaç yeniden konumlandırmaya dair “In silico driven Drug Repurposing in epigenetics”, “In silico driven Drug Repurposing in obesity” ve “Natural components of Mediterranean Diet multi-targeting anticancer agents” başlıklı kendi özgün araştırmaları ile ilgili bilgiler de aktardı. İlaç yeniden konumlandırmanın ilaç sanayi ve akademi için harika bir fırsat olduğunu vurgulayan Prof. Alcaro, poli-farmakoloji ve çok hedefli ilaç keşif paradigmaları arasında güçlü bir bağlantı olduğunun altını çizerek, doğal bileşiklerin ilaç yeniden konumlandırma için mükemmel bir başlangıç noktası olabileceğini aktararak konuşmasını sonlandırdı. 

İkinci konuşmacı, KFÇG-YK üyesi ve sekreteri olan Novartis-İsveç’ten Dr. Arzu Güneş Granberg idi. Dr. Granberg, COVID-19 ve ilaç yeniden konumlandırma konusunu klinik bakış açısıyla ele alarak sundu ve tartıştı. “De novo” ilaç keşfi ve ilaç yeniden konumlandırma aşamalarının farklarını, avantajlar ve zorluklar iki ana başlığı altında çizerek, daha önce kullanılan ilaç yeniden konumlandırma yaklaşımlarına da örnekler verdi. EMA ve FDA’nın yaklaşımlarını ve COVID-19 pandemisi dönemin de ilaç geliştirilmesinin önemini “önceliklendirme, dayanışma ve iş birliği, zaman baskısı ve klinik araştırmalar için destek gerekliliği” kapsamında vurguladı. COVID-19 tedavisinde ilaçların yeniden konumlandırılması için kullanılan mekanizma örneklerine değindikten sonra, COVID-19 için etkili terapötik stratejilerin geliştirilmesine yönelik önemli çalışmaların devam ettiğini ve virüsün yayılmasını durdurmak ve tedavi seçeneklerini iyileştirmek için bütün çabalara ihtiyaç olduğunu vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlikle ilgili fotoğraflara ve daha ayrıntılı bilgiye TFD-E Bültenin Nisan-Haziran sayısından ulaşabilirsiniz.

TFD-E Bültenin Nisan-Haziran sayısı için TIKLAYINIZ

Etkinliğin video kaydı için TIKLAYINIZ

Etiket: